بایدن: ۵۰ میلیون بشکه از ذخیره‌سازی راهبردی نفت آزاد می‌شود

رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که ۵۰ میلیون بشکه از ذخیره‌سازی راهبردی نفت این کشور برای کاهش قیمت این کالای راهبردی آزاد می‌شود.

به‌گزارش پایگاه خبری اویل پرایس، جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در روز سه‌شنبه (دوم آذرماه) اعلام کرد که وزارت انرژی این کشور با هدف پایین‌ آوردن قیمت بنزین، ۵۰ میلیون بشکه از ذخیره‌سازی راهبردی نفت خود را در تلاشی هماهنگ با دیگر مصرف‌کنندگان بزرگ نفت برداشت می‌کند.

کاخ‌سفید اعلام کرد که وزارت انرژی آمریکا ۵۰ میلیون بشکه از ذخیره‌سازی راهبردی نفت این کشور برداشت می‌کند. ۳۲ میلیون بشکه از این مقدار در چند ماه آینده و به‌صورت قرضی برداشت می‌شود، یعنی باید در چند سال آینده به این ذخیره‌سازی بازگردانده شود. ۱۸ میلیون بشکه دیگر در واقع تسریع فروش نفتی است که کنگره آمریکا پیش از این مجوز آن را صادر کرده بود و در چند ماه آینده انجام می‌شود.

برداشت از ذخیره‌سازی راهبردی نفت آمریکا به موازات دیگر کشورهای بزرگ مصرف‌کننده انرژی از جمله چین، هند، ژاپن و کره جنوبی و حتی انگلیس انجام می‌شود.

دیگر مصرف‌کنندگان بزرگ دنیا از جمله هند، چین و ژاپن پیش از این اعلام کرده‌اند از ذخیره‌سازی راهبردی نفت خود برداشت خواهند کرد.

اما تحلیلگران انتظار دارند  این اقدام هماهنگ تنها تأثیری موقتی بر قیمت جهانی نفت خام داشته باشد و معتقدند که قیمت کنونی نفت در بازار با توجه به آزادسازی ذخیره‌سازی‌ها قیمت‌گذاری شده است.

به گزارش شانا، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (ائتلاف اوپک‌پلاس) با اعلام امکان آزادسازی ذخیره‌سازی راهبردی نفت به ژاپن، آمریکا، چین، هند و کره جنوبی درباره آزادسازی میلیون‌ها بشکه از ذخیره‌سازی‌های راهبردی نفتشان هشدار داده بود و اعلام کرده بود احتمال واکنش این ائتلاف زیاد است.

این ائتلاف اطلاعات دقیقی درباره واکنش احتمالی خود نداد، اما احتمال دارد که برنامه تسهیل تدریجی کاهش تولید خود را تغییر دهد و روند افزایش تولید را از رویه کنونی هم آهسته‌تر ‌کند تا ورود بشکه‌های اضافه نفت را جبران کند.

نشست اوپک و متحدانش (اوپک‌پلاس) برای تصمیم‌گیری درباره روند افزایش تولید روز پنجشنبه هفته آینده (۱۱ آذرماه) برگزار می‌شود.

کد خبر 449329

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =