۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۷
  • کد خبر: 449396
انتقاد آژانس بین‌المللی انرژی از اوپک

آژانس بین‌المللی انرژی با احتمال نزدیک شدن به جنگ جدید قیمتی نفت، به‌شدت از اوپک انتقاد کرد.

به گزارش پایگاه خبری اویل پرایس، فاتح بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به‌دلیل شکست در زمینه کاهش قیمت نفت انتقاد کرد.

وی گفت: یکی از عواملی که سبب قیمت‌های بالای نفت شد، موقعیت بعضی از تأمین‌کنندگان بزرگ نفت و گاز است و از نظر ما بعضی از کشورها، موضع مفیدی در این زمینه اتخاذ نکردند.

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی افزود: ممکن است بعضی از فشارهای اصلی موجود در بازار به‌عنوان محدودیت مصنوعی تلقی شود، زیرا امروز در بازارهای نفت شاهد نزدیک به ۶ میلیون بشکه در روز ظرفیت مازاد تولید متعلق به تولیدکنندگان کلیدی - کشورهای ائتلاف اوپک و متحدانش (اوپک‌پلاس) - هستیم.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه (دوم آذرماه) اعلام کرده بود که وزارت انرژی این کشور با هدف پایین‌ آوردن قیمت بنزین، ۵۰ میلیون بشکه از ذخیره‌سازی راهبردی نفت خود را در تلاشی هماهنگ با دیگر مصرف‌کنندگان بزرگ نفت برداشت می‌کند.

کاخ سفید روز سه‌شنبه تأکید کرد: این آزادسازی به موازات دیگر کشورهای مصرف‌کننده انرژی از جمله چین، هند، ژاپن، جمهوری کره و بریتانیا انجام می‌شود.

هدف از این برداشت هماهنگ، کاهش قیمت نفت بود، اما قیمت نفت پس از این اعلام ایالات متحده آمریکا افزایش یافت.

آژانس بین‌المللی انرژی با اشاره به آزادسازی نفت اعلام کرد که این نهاد هیچ نقشی در این زمینه ندارد و بیرول تصریح کرد که آژانس تنها در مواقع اضطراری به آزادسازی ذخیره‌سازی‌ها متوسل می‌شود.

وی افزود: این اقدام آمریکا و متحدانش مربوط به این واقعیت است که افزایش قیمت نفت هم‌زمان با روند افزایشی تورم، فشار بیشتری بر مصرف‌کنندگان وارد کرده بود و بالا رفتن قیمت نفت شرایط را تشدید می‌کرد.

کد خبر 449396

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =