تولید روزانه ۱۹ میلیون مترمکعب گاز از میدان نار تضمین شد

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی با اشاره به اجرای پروژه کاهش فشار ورودی کمپرسورهای ایستگاه تقویت فشار نار و افزایش ضریب بازیافت میدان گازی نار گفت: روزانه 5 میلیون مترمکعب افزایش و تولید ۱۹ میلیون مترمکعب گاز تضمین شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، سید ابوالحسن محمدی گفت: برای انتخاب بهینه‌ترین سطح فشار ورودی کمپرسورهای میدان گازی نار و به‌منظور افزایش ضریب بازیافت مخزن گازی نار و جلوگیری از افت فشار مخزن با طراحی و ترسیم نمودارهای جدید و اعمال تغییرات متناظر و متناسب با شرایط موجود فشار ورودی کمپرسورها برای برداشت صیانتی و حداکثری گاز از میدان نار اقدام شد.

وی افزود: توربین‌های میدان گازی نار در فشار پایین‌تر از ۵۲ بار خاموش و از مدار خارج و این موضوع سبب کاهش تولید روزانه ۱۵ میلیون مترمکعب می‌شد که با توجه به قفل بودن اطلاعات کنترلی این تجهیز پیشرفته و عدم پشتیبانی شرکت خارجی سازنده تجهیزات یادشده، اقدام فوری در این خصوص را بسیار ضروری می‌کرد.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی تصریح کرد: در یک اقدام فنی جهادی و با تکیه‌ بر دانش فنی و توان متخصصان صنعت نفت و شرکت‌های توانمند داخلی و پذیرش ریسک‌های ناشی از این کار، توانستیم با کاهش فشار ورودی کمپرسورها از ۵۲ به ۴۵ بار سبب افزایش سطح بهره‌وری تولید گاز هم‌زمان با افزایش مصرف گاز در فصل سرما شویم.

محمدی در تشریح تجهیزات این ایستگاه گفت: میدان گازی نار دارای نخستین ایستگاه تقویت فشار گاز بالادستی است که توربین‌ها و کمپرسورهای مورداستفاده در آن از شرکت‌های خارجی تأمین‌ شده است و در یک دهه اخیر به‌دلیل تحریم‌های ظالمانه، امکان استفاده از خدمات پشتیبانی آنها از خارج از کشور وجود ندارد.

وی در رابطه با صرفه‌جویی اقتصادی و زمان انجام این فعالیت گفت: این عملیات، افزون بر تثبیت تولید، صرفه‌جویی اقتصادی و زمانی بسیار بالایی در برداشته است و از آن مهم‌تر، شکست انحصار این شرکت، عبور از محدودیت‌های تحریمی، نیاز نداشتن به حضور متخصصان خارجی برای تعمیر یا راه‌اندازی دستگاه‌ها، تقویت روحیه خودباوری و اعتمادبه‌نفس در متخصصان داخلی از دیگر دستاوردهای این اقدام مهم بوده است.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی با اشاره به تغییرات اعمال‌شده در این سیستم پیشرفته گفت: اکنون تولید میدان گازی نار بالاتر از برنامه تکلیفی و بیش از ۱۹ میلیون مترمکعب در روز است و استمرار تولید صیانتی و جلوگیری از افت طبیعی فشار مخزن، به فشارافزایی و افزایش ضریب بازیافت با روش‌هایی مانند احداث ایستگاه‌های تقویت فشار گاز، ایجاد تغییرات فنی و ساختاری در اجزای تجهیزات دوار نیاز دارد.

کد خبر 451399

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =