فروش نفت در سال ۱۴۰۱ چگونه افزایش می‌یابد؟

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه نیاز است در مورد لایحه بودجه ۱۴۰۱ به دولت اعتماد کنیم، گفت: ریشه‌های تورم را شناسایی کرده‌ایم و برای رشد اقتصادی کشور برنامه داریم.

به گزارش خبرنگار شانا، مسعود میرکاظمی، در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۹ دی‌ماه) مجلس شورای اسلامی درباره کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، گفت: چند سال است با وجود اینکه قیمت بعضی ارقام مانند سوخت و ارز ترجیحی را ثابت نگه داشتیم، اما تورم ۵۰ درصدی را به مردم تحمیل کرده‌ایم، اگرچه این عوامل تأثیر دارد، اما ریشه‌های اصلی تورم در جای دیگر است.

وی افزود: در سال ۱۴۰۱ فروش نفت ما روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز پیش‌بینی شده است، البته بعضی دوستان می‌گویند امکان ندارد ما به این فروش برسیم، ضمن آنکه ۲۶ میلیارد دلار کل درآمد نفتی ما می‌شود، با کم کردن سهم صندوق و سهم شرکت ملی نفت و ۳ درصد مناطق محروم حدود ۶۲.۵ درصد می‌ماند، یعنی ۱۶ میلیارد دلار، باید با این پول ۳۸۰ هزار میلیارد تومان در خزانه بابت هزینه‌های جاری و عمرانی واریز و هم اینکه باید ارز ترجیحی را نیز پرداخت کرد، آیا چنین چیزی امکان دارد؟

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: چگونه می‌توانیم هزینه ۳۰ میلیارد دلاری برای کشور بتراشیم در حالی که ۱۶ میلیارد دلار داریم، باید عاقلانه تصمیم گرفت و این پرسش را دوباره مطرح می‌کنم در دو سال گذشته قیمت سوخت و ارز ترجیحی تغییر نکرده، اما چرا تورم ۵۰ درصد است؟ برای اینکه ارز را اینجا داده و جایی که باید کنترل می‌کردیم پایه پولی را بالا برده، خلق نقدینگی کرده و استقراض کرده‌ایم.

میرکاظمی با بیان اینکه باید کشور را اداره کرد، ادامه داد: ما تلاش کردیم با برگزاری نشست‌های بسیار در سه ماه، نواقص گذشته مانند تحمیل تورم به مردم، خلق پول و بی‌توجهی به توسعه متوازن براساس آمایش سرزمینی را رفع کنیم.

وی با اشاره به پیش‌بینی رشد ۸ درصدی اقتصاد در لایحه بودجه بیان کرد: این عدد براساس قانون برنامه پیش‌بینی شده و شما نمایندگان نیز باید از ما تحقق این رشد را بخواهید، زیرا قانون برنامه ما را ملزم به رشد ۸ درصدی کرده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه سال آینده حدود ۱۷۲ هزار میلیارد تومان برای حمایت یارانه‌ای پیش‌بینی شده است، گفت: این عدد افزون بر ۷۵ هزار میلیارد تومان یارانه بنزین و یارانه معیشتی است که در سال‌های گذشته پرداخت می‌شد. اگر مجلس معتقد است ۱۷۵ هزار میلیارد تومان برای حمایت یارانه‌ای مبلغ کمی است، می‌توان آن را افزایش داد.

میرکاظمی با بیان اینکه برای رشد اقتصادی برنامه داریم، افزود: ریشه‌های تورم را شناسایی و زیربخش‌های رشد در کشاورزی، صنعت و خدمات را احصا کردیم و تا سطح استان و شهرستان‌ها گام خواهیم برداشت.

وی با بیان اینکه نیاز است درباره لایحه بودجه ۱۴۰۱ به دولت اعتماد کنیم، تصریح کرد: دولت به فکر محرومان است و  نظرات شما را برای حمایت از مردم با جان و دل پذیرا هستیم و باید ریشه مشکلات را شناسایی کرد و به نفع مردم و محرومان در بودجه گام برداشت.

کد خبر 451614

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =