زمستان امسال با تأمین سوخت نیروگاه‌ها بدون خاموشی سپری شد

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی برق حرارتی گفت: پیک مصرف زمستان امسال با تأمین مناسب سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های حرارتی و تولید برق پایدار و بی‌وقفه در این واحدها بدون خاموشی برنامه‌ریزی‌شده در بخش خانگی و تجاری سپری شد.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، محسن طرزطلب در این باره گفت: در ماه‌های سرد سال هم‌زمان با کاهش دما در نقاط مختلف کشور، اولویت تأمین گاز با مشترکان خانگی و تجاری است، در این بازه زمانی برای تأمین مصارف مشترکان این بخش مقدار گاز تحویلی به نیروگاه‌های حرارتی به‌عنوان اصلی‌ترین واحدهای تولیدکننده برق کشور دچار محدودیت می‌شود.

وی افزود: همین مسئله سبب شده بود در چند سال اخیر محدودیت در تأمین گاز نیروگاه‌ها و کسری مخازن سوخت مایع این واحدها در ماه‌های سرد سال سبب شود تعدادی از واحدهای نیروگاهی به‌دلیل کمبود سوخت در زمستان از مدار خارج شوند و شاهد قطعی برق در برخی مناطق کشور باشیم.

مدیرعامل برق حرارتی تصریح کرد: امسال با همکاری و هماهنگی مناسب میان وزارتخانه‌های نفت، نیرو، راه و شهرسازی، سازمان محیط‌ زیست، دادستانی و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی، سوخت زمستانی تمام نیروگاه‌های کشور به‌خوبی تأمین شده و کمبود گاز این واحدها برای تولید برق از طریق سوخت مایع جبران شد.

طرزطلب اظهار کرد: در نیمه دوم امسال با توجه به محدودیت‌های موجود برای تأمین سوخت نیروگاه‌ها نشست‌های منظم و هفتگی کمیته‌ سوخت در سطح معاونان وزیر و مدیران میانی سازمان‌ها و نهادهای یادشده برگزار شد تا موضوع کمبود سوخت هر نیروگاه و نحوه تأمین مصارف مورد نیاز آن به‌صورت دقیق بررسی و رسیدگی شود.

وی ادامه داد: در یک ماه اخیر میزان سوخت مصرفی نیروگاه‌های حرارتی ۱۰ درصد نسبت به نیاز اعلامی کاهش یافته است و با وجود اینکه در سه ماه ابتدایی امسال نیروگاه اتمی بوشهر را در اختیار نداشتیم، اما واحدهای این مجموعه در روزهای اوج مصرف زمستان امسال در مدار قرار گرفت و به کمک شبکه سراسری برق کشور آمد که همین مسئله در کنار استفاده حداکثری از نیروگاه‌های سیکل ‌ترکیبی، انجام مدیریت مصرف و استفاده حداقلی از نیروگاه‌های برق‌آبی و تجدیدپذیر موجب کاهش مصرف سوخت واحدهای نیروگاهی شده است.

۶۵ درصد سوخت مصرفی نیروگاه‌ها گاز طبیعی است

مدیرعامل برق حرارتی گفت: مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها سیر نزولی به خود گرفته است، در ۲۰ روز نخست بهمن‌ماه حدود ۴۵ درصد سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها از طریق گاز طبیعی و مابقی توسط سوخت مایع (گازوئیل و نفت‌کوره) تأمین شده، اما در ۱۰ روز اخیر هم‌زمان با گرم شدن هوا و کاهش مصرف مشترکان بخش خانگی و تجاری، مقدار گاز تحویلی به نیروگاه‌ها نیز افزایش یافته و ۶۵ درصد سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها از طریق گاز طبیعی تأمین شده است.

طرزطلب با اشاره به تغییر برنامه تعمیرات نیروگاه‌ها برای تأمین برق مورد نیاز مشترکان افزود: در دوره پیک مصرف برق زمستان امسال برنامه تعمیرات واحدهای بخار سیکل ‌ترکیبی به دلیل راندمان بالا و سوخت مصرفی کمتر این واحدها، همچنین تعمیرات نیروگاه‌های بخار به‌دلیل امکان مصرف سوخت نفت کوره در آنها به تعویق انداخته شد تا دچار مشکلات عدیده برای تأمین برق مصرف‌کنندگان نشویم.
 
لزوم اصلاح رویه مصرف سوخت مشترکان

وی تصریح کرد: همین مسئله سبب شده است هم‌اکنون در اوج تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی قرار بگیریم و برنامه‌های تعمیراتی خود را حتی در ایام تعطیلات نوروزی نیز دنبال کنیم تا بتوانیم تعمیرات واحدهای باقی‌مانده را تا خردادماه سال آینده تکمیل و همه نیروگاه‌ها را پیش از آغاز اوج مصرف برق تابستان ۱۴۰۱ آماده کنیم.

مدیرعامل برق حرارتی اظهار کرد: زمستان امسال با همه تلاش‌های انجام شده سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها تأمین و مانع بروز قطعی برق در کشور شدیم، اما اگر بنا باشد رشد مصرف بخش خانگی و تجاری به همین منوال ادامه یابد، بی‌شک با توجه به محدودیت و توان تولید گاز در فصل زمستان و پیشی گرفتن مصرف نسبت به تولید، کار در سال‌های آینده بسیار مشکل‌تر خواهد شد.

طرزطلب گفت: در این مدت همه تلاش‌های مربوطه از سوی دستگاه‌های مرتبط به‌منظور جلوگیری از بروز مشکل برای مشترکان به‌کار گرفته شده است و حالا باید برای کاهش مصرف سوخت به‌ویژه در زمستان مشترکان پرمصرف وارد میدان شده و با مدیریت مصرف خود موجب جلوگیری از خاموشی شوند، زیرا ما هرچه به تولید خود در بخش گاز بیفزایم و مدیریت مصرف را در بخش نیروگاهی بهینه‌تر کنیم باز هم رشد مصرف فوق‌العاده بالاتر از دیگر عوامل است.

کد خبر 453845

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =