قرارداد خرید و سوآپ گاز از روسیه در آینده‌ای بسیار نزدیک امضا می‌شود

وزیر نفت با اشاره به مذاکرات سازنده با دستیار ویژه رئیس‌جمهوری روسیه گفت: در آینده‌ای بسیار نزدیک قرارداد نهایی خرید و سوآپ گاز از روسیه بین شرکت ملی گاز ایران و طرف روس در مسکو امضا خواهد شد.

به گزارش خبرنگار شانا، جواد اوجی عصر امروز (چهارشنبه، دوم شهریور ماه) پس از دیدار و گفت‌وگوی بیش از دو ساعته با ایگور لویتین، دستیار ارشد رئیس‌جمهوری روسیه اظهار کرد: پیرو تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای پیشین در حوزه انرژی و حمل‌ونقل ریلی مذاکراتی انجام شد. 

وی ادامه داد: در بخش حمل‌ونقل گفت‌وگوهای در زمینه احداث خط آهن رشت - آستارا و برقی کردن خط ریلی گرمسار - اینچه‌برون انجام شد، به‌طوری که تعهدهای تأمین مالی از سوی بانک‌های روس انجام خواهد شد و از آنجا که دستیار ارشد رئیس‌جمهوری روسیه اختیار تام داشت، این پروژه‌ها به‌زودی عملیاتی می‌شوند.  

وزیر نفت با اشاره به امضای تفاهم‌نامه ۴۰ میلیارد دلاری با شرکت‌های بزرگ روس گفت: این موارد شامل تفاهم‌نامه و قراداد می‌شود. اکنون برای توسعه هفت میدان نفتی و گازی با روسیه قرارداد داریم که پیشرفتی بین ۱۰ تا ۳۰ درصد دارند و درباره ۱۴ میدان دیگر مذاکرات در حال انجام است.

اوجی افزود: خرید و سوآپ گاز از روسیه نهایی شده است و در آینده نزدیک در مسکو بین شرکت ملی گاز ایران و طرف روس امضا می‌شود. مذاکراتی نیز درباره سوآپ فرآورده‌های نفتی نیز انجام شد؛ ایران ظرفیت‌های زیادی در زمینه دریا، راه‌آهن و حمل‌ونقل زمینی برای توسعه سوآپ دارد.

وی با بیان اینکه با شرکت‌های توانمند روس توافق‌های خوبی شده و در این نشست همه موارد توافق را یکبار دیگر بررسی و رصد و چالش‌هایی پیش روی آنها را بررسی کردیم، گفت: دو ماه دیگر نشست کمیسیون مشترک دو کشور در مسکو برگزار خواهد شد و در موارد مختلف شامل انرژی، حمل‌ونقل، تجارت و حتی ورزش مذاکرات ادامه خواهد داشت. 

رئیس طرف ایرانی کمیسیون مشترک ایران و روسیه با اشاره به اینکه روسیه ۵ میلیارد یورو در بحث پروژه‌ها و طرح‌های ایران تأمین مالی خواهد داشت، ادامه داد:  ۲.۵ میلیارد یورو تعیین تکلیف شده و حتی در پروژه‌های نیروگاهی در حال اجراست، برای باقی‌مانده این مبلغ نیز طرح‌ها را تعریف کردیم که قراردادهایش امضا خواهد شد. 

اوجی با بیان اینکه ایران و روسیه هر دو ظرفیت‌های مطلوبی در حوزه انرژی دارند، گفت: مجموع ذخایر نفت و گاز روسیه بسیار بالاست در بحث انرژی از کشورهای تأثیرگذار جهان هستند. 

وی با تأکید بر اینکه همکاری ایران و روسیه در زمینه انرژی یک‌طرفه نیست و شرکت‌های ایرانی توان بالایی دارند، افزود: در صنایع پتروشیمی قراردادهایی برای محصولات و کاتالیست‌ها امضا و صادرات کاتالیست پتروشیمی به روسیه نیز آغاز شد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه عمده قراردادها و تفاهم‌نامه در بخش بالادست نفت با روسیه برای توسعه میدان‌های مشترک و در خوزستان است، گفت: یکی دیگر از موارد تأکیدشده در امضای تفاهم‌نامه با روسیه بحث فشارافزایی میدان گازی پارس جنوبی است، زیرا روس‌ها توانمندی خوبی در این حوزه دارند. 

اوجی تأکید کرد: یکی دیگر از چالش‌ها تأمین منابع مالی است که شرکت‌های روس پذیرفتند در هفت میدان یادشده تأمین منابع مالی را انجام دهند و در زمینه اجرا از ظرفیت پیمانکاران ایرانی استفاده شود.

وی گفت: تأکید آقای رئیسی بر این است که ایران و روسیه حداکثر همکاری را در زمینه‌های مختلف داشته باشند.

کد خبر 461038

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =