درآمد ارزی ۱۸ میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی برای کشور/ ظرفیت سالانه تولید پروپیلن به ۱۴ میلیون تن می‌رسد

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از درآمد ارزی ۱۸ میلیارد دلاری محصولات پتروشیمی در سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: ظرفیت تولید پروپیلن در افق ۱۴۱۲ به ۱۴ میلیون تن در سال خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به اهواز، مرتضی شاهمیرزایی امروز (جمعه، چهارم شهریورماه) در آیین رسمی آغاز عملیات اجرایی طرح‌های توسعه‌ای وزارت نفت و افتتاح پروژه‌های مسئولیت اجتماعی هم‌زمان با هفته دولت با گرامیداشت این هفته و پیش از آغاز عملیات اجرایی طرح تولید پروپیلن از پروپان (PDH) شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس اظهار کرد: از همه سرمایه‌گذاران برای کمک به توسعه صنعت ارزش‌آفرین و بدون ریسک پتروشیمی دعوت می‌کنم.

وی افزود: هم‌اکنون صنعت پتروشیمی در زنجیره ارزش صنعت نفت به صنعتی بالغ و پیشرو تبدیل شده است که ظرفیت تولید در این صنعت به بیش از ۹۰ میلیون تن در سال و ارزش فروش محصولات آن در سال گذشته به بالغ بر ۲۵ میلیارد دلار رسید.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود صادرات محصولات پتروشیمی امسال حدود ۱۸ میلیارد دلار ارزآوری برای کشور داشته باشد.

تمرکز بر طرح‌های زنجیره ارزش

به گفته شاهمیرزایی، سالانه بخشی از ارز کشور به دلیل واردات محصولات پتروشیمی که در داخل کشور تولید نمی‌شود، از کشور خارج می‌شود که در میان محصولات وارداتی محصولات زنجیره پروپیلن اهمیت بیشتری دارند، زیرا بیش از ۷۰ درصد محصولات وارداتی پتروشیمی را شامل می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی به‌منظور تأمین محصولات وارداتی و کاهش وابستگی بر توسعه طرح‌های زنجیره ارزش تمرکز کرده و به سرمایه‌گذاران برای رفع چالش‌های اجرای این طرح‌ها کمک می‌کند، تصریح کرد: تأمین پروپیلن برای طرح‌های زنجیره ارزش در این حوزه یک چالش بزرگ است، زیرا تقاضا برای این محصول در کشور بسیار بیشتر از تولید آن است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع  پتروشیمی با بیان اینکه هم‌اکنون ظرفیت تولید پروپیلن در صنعت پتروشیمی حدود یک میلیون تن در سال است، گفت: در مقطع کنونی کل پروپیلن تولیدی در صنعت پتروشیمی در واحدهای پایین‌دست آن مصرف می‌شود، اما مقدار نیاز واحدهای مصرف‌کننده پروپیلن در ظرفیت اسمی بیش از ظرفیت تولید یک میلیون تنی این محصول در صنعت پتروشیمی است.

شاهمیرزایی با اشاره به اینکه هم‌اکنون حدود ۹۵ درصد پروپیلن تولیدی در صنعت پتروشیمی در تولید محصول پلی‌پروپیلن مصرف و تنها ۵ درصد آن برای تولید دیگر محصولات زنجیره پروپیلن استفاده می‌شود، گفت: در سال ۲۰۲۱، حدود ۶۸ درصد پروپیلن تولیدشده در جهان در تولید پلی‌پروپیلن و ۳۲ درصد آن در تولید سایر محصولات زنجیره پروپیلن مصرف شده است، بنابراین الگوی مصرف پروپیلن تولیدی صنعت پتروشیمی ایران هم‌اکنون با الگوی مصرف جهانی مقداری اختلاف و شکاف دارد و لازم است که در تأمین پروپیلن و تولید محصولات متنوع زنجیره آن تمرکز کنیم.

تعریف ۳۵ طرح تولید پروپیلن

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی افزود: در برنامه راهبردی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در افق ۱۰ ساله صنعت پتروشیمی ۳۵ طرح تولیدکننده محصول پروپیلن با ظرفیت اسمی حدود ۱۳ میلیون تن در سال پیش‌بینی و تعریف شده است.

وی ادامه داد: در طرح‌های در حال اجرای صنعت پتروشیمی در افق۱۰ ساله حدود ۷۸ درصد از پروپیلن تولیدی در تولید محصولات پلی‌پروپیلن و حدود ۱۴ درصد آن برای تولید سایر محصولات زنجیره پروپیلن مصرف خواهد شد که اگر چه یک حرکت رو به جلوست، با مقیاس جهانی فاصله دارد و در حال اصلاح بعضی از طرح‌ها و تنوع بخشی به زنجیره پروپیلن هستیم.

به گفته شاهمیرزایی، ظرفیت تولید پروپیلن با فرض رفع کمبود مجتمع‌های تولیدی از سوی مازاد پروپیلن در افق ۱۴۱۲ در حالت تجمیعی به ۱۴ میلیون تن در سال خواهد رسید که از این مقدار حدود ۸۱ درصد یعنی ۱۱ میلیون تن برای تولید محصول پلی‌پروپیلن و ۱۹ درصد آن یعنی ۳ میلیون تن در تولید سایر محصولات زنجیره پروپیلن مصرف می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهار کرد: تولید پروپیلن هم‌اکنون از مسیرهای مختلف در واحدهای پالایشگاه نفت خام، واحدهای الفین با خوراک مایع، واحدهای MTP و واحدهای PDH تولید می‌شود که امروز عملیات اجرایی واحد PDH پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس نیز در این مسیر توسعه آغاز می‌شود.

وی در پایان پروپیلن را از اصلی‌ترین محصولات راهبردی صنعت پتروشیمی که به آن خاویار صنعت پتروشیمی گفته می‌شود، نام برد و گفت: بسیاری از محصولات امروزی پتروشیمی به این محصول وابستگی دارد که با برنامه‌ریزی و دستور وزیر نفت و سرمایه‌گذاری‌های تازه که در این صنعت خواهیم داشت، افق خوبی در این مسیر محقق خواهد شد.

کد خبر 461058

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =