بهره‌برداری از ۲ طرح هلدینگ خلیج فارس در ۱۴۰۱

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس از بهره‌برداری دو طرح پتروشیمی گچساران و پالایشگاه یادآوران تا پایان امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به اهواز، عبدالعلی علی‌عسکری امروز (جمعه، چهارم شهریورماه) در آیین رسمی آغاز عملیات اجرایی طرح‌های توسعه‌ای وزارت نفت و افتتاح پروژه‌های مسئولیت اجتماعی هم‌زمان با هفته دولت با گرامیداشت این هفته و پیش از آغاز عملیات اجرایی طرح تولید پروپیلن از پروپان (PDH) شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس از محل این پروژه بر ضرورت خاموشی مشعل‌ها برای جلوگیری از سوزاندن ثروت و همچنین آلودگی محیط زیستی تأکید کرد.

وی با اشاره به اجرای پروژه راهبردی پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس در شرق کارون و طرح پالایشگاه یادآوران در غرب کارون همسو با اهداف یادشده افزود: طرح پالایشگاه یادآوران به‌طور جهادی فعال است و امیدواریم تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به افتتاح پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس در دو سال گذشته با ظرفیت ۱۴ میلیون تن در سال اشاره کرد و گفت: برای تکمیل خوراک این پالایشگاه حدود یک میلیارد دلار پروژه تعریف شده است تا افزون بر جلوگیری از آلودگی محیط زیست، گازهای مشعل به محصولات ارزشمند تبدیل شوند.

وی به طراحی دو طرح بزرگ پروپان به پروپیلن هلدینگ خلیج فارس در پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس و پتروشیمی پارس اشاره و اظهار کرد: سرمایه‌گذاری طرح تولید پروپیلن از پروپان پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس که عملیات اجرایی آن امروز آغاز می‌شود حدود ۹۰۰  میلیون دلار و نرخ بازگشت سرمایه آن ۲۳.۲ درصد خواهد بود که با تکمیل این آن ثروت قابل‌توجهی تولید خواهد شد.

علی‎عسکری افزود: امروز قیمت پروپیلن حدود ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار است که اگر ما ۶۰۰ هزار تن فروش داشته باشیم هر ساله بیش از ۷۰۰ میلیون دلار به قیمت امروز ارزش فروش پروپیلن خواهد بود که بسیار ارزشمند است که ثروت بالایی را برای کشور خلق می‌کند و می‌توان پایین‌دستی آن را نیز توسعه داد.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس همچنین اظهار امیدواری کرد که طرح پتروشیمی گچساران نیز تا پایان امسال راه‌اندازی شود.

کد خبر 461062

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =