سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری پتروشیمی بندرامام برای جمع‌آوری گازهای همراه نفت

مدیرعامل پتروشیمی بندرامام ماهیت تأسیس این شرکت در نیم قرن گذشته را نوعی دیدگاه مسئولیت اجتماعی دانست و از سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری این شرکت در طرح پالایشگاه گاز یادآوران خلیج‌فارس گزارش داد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت پتروشیمی بندرامام، سپهدار انصاری‌نیک در نشست تخصصی مسئولیت‌های اجتماعی که در غرفه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست برگزار شد، توسعه پایدار را یک اصل اساسی برشمرد و تصریح کرد: پتروشیمی بندرامام که حدود نیم قرن پیش تأسیس شد، فلسفه‌ مسئولیت اجتماعی دارد و در واقع این شرکت احداث شد تا گازهای همراه با استحصال نفت که در مشعل می‌سوخت و گرما و دی‌اکسید کربن تولید می‌کرد، جمع‌آوری شوند و به محصولات با ارزشی برای بهبود زندگی اجتماعی تبدیل شوند.

وی چتر حمایتی پتروشیمی بندرامام به جامعه پیرامونی را از بارزترین نگرش‌های مردم منطقه به این شرکت عنوان و اظهار کرد: مردم شهرهای مجاور همان اندازه که پتروشیمی بندرامام را به‌عنوان یک بنگاه اقتصادی می‌شناسند، این شرکت را یک نهاد حمایتی در حوزه اجتماعی هم می‌دانند و این احساس طی دهه‌ها فعالیت شرکت به‌وجود آمده است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی بندرامام، توسعه منطقه ماهشهر و منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی را نیز از دیگر تأثیرات مبتنی بر فعالیت این شرکت خواند و افزود: پس از آنکه پتروشیمی بندرامام به تولید ثروت رسید، شرکت ملی صنایع پتروشیمی از طریق منابع و خلق ثروت بندرامام، منطقه را توسعه داد و بیش از ۸۰ درصد توسعه مجتمع‌های پتروشیمی متأثر از عملکرد پتروشیمی بندرامام بود.

سیاست پتروشیمی بندرامام؛ کاهش گازهای گلخانه‌ای

انصاری‌نیک سرمایه‌گذاری در پروژه‌های صنعتی و زیست محیطی را نیز از سیاست‌های پتروشیمی بندرامام معرفی و تصریح کرد: پتروشیمی بندرامام در ایجاد و تأسیس پالایشگاه یادآوران خلیج فارس که با هدف جمع‌آوری گازهای همراه نفت و جلوگیری از سوختن آنها احداث شده است، در طی پنج سال گذشته حدود یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده تا گازهای ارسالی به مشعل به محصولات با ارزش تبدیل شود.

وی در ادامه سخنان خود به پروژه‌های این شرکت در حوزه محیط زیست و مسئولیت اجتماعی اشاره کرد و گفت: دیگر پروژه‌ای که پتروشیمی بندرامام با سرمایه‌گذاری ۶۰ میلیون دلار و ۳۰۰ میلیارد تومان به آن پرداخته، کاهش خروجی‌های شرکت به محیط پیرامون بوده و احداث تصفیه‌خانه مرکزی که تا پایان سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید در همین راستا بوده و با بهره‌برداری از این تصفیه‌خانه، ۲۸ هزار مترمکعب از دریافتی آب رودخانه کارون کاهش می‌یابد و پساب صنعتی نیز به آب صنعتی و قابل شرب تبدیل می‌شود.

به گفته مدیرعامل پتروشیمی بندرامام، کاشت ۸ میلیون اصله نهال و ایجاد جنگل‌های حرا، استمرار جنگل‌کاری در مساحت ۵۰۰ هکتار، پروژه تصفیه‌خانه ماهشهر و جمع‌آوری و ارسال فاضلاب این شهر به شرکت پتروشیمی بندرامام که با همکاری آبفای خوزستان درحال انجام است از دیگر اقدام‌های شرکت پتروشیمی بندرامام است.

انصاری‌نیک به تعطیلی داوطلبانه واحد کلرآلکالی که از فناوری قدیمی بهره می‌برد، اشاره کرد و افزود: کار پر هزینه‌ای که در سال‌های گذشته به‌منظور صیانت از محیط زیست صورت گرفت، خارج کردن یکی از پرسودترین واحدهای تولیدی مجتمع از مدار تولید بود تا بتوانیم پس از به‌روزرسانی فناوری، واحد را مجدد به‌صورت سازگار با محیط زیست به مدار تولید بازگردانیم و در این مسیر از سود شرکت صرف‌نظر کردیم تا به محیط پیرامونی آسیب وارد نشود.

مدیرعامل پتروشیمی بندرامام کاهش گازهای گلخانه‌ای و کاهش تولید کربن را سیاست شرکت پتروشیمی بندرامام اعلام و تأکید کرد: فناوری‌های سازگارتر با محیط زیست را در اولویت و دستور کار داریم.

کد خبر 464984

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =