فراخوان جذب نیروهای تازه در صنعت نفت/ ۱۷ هزار نیروی صنعت نفت تا ۱۴۰۸ بازنشسته می‌شوند

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت با اشاره به سامان‌دهی نیروهای پیمانکاری و مدت‌موقت، احیای جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت و بازنشسته شدن ۱۷ هزار نیرو تا سال ۱۴۰۸ گفت: تا پایان آذرماه ۱۴۰۱ با هماهنگی سازمان سنجش و آموزش کشور، آزمون استخدامی برای جذب ۳ هزار و ۳۰۰ نفر در صنعت نفت برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار شانا، مهدی علی مددی، پنجشنبه، ۱۷ آذرماه در گردهمایی هم‌اندیشی مدیران ارشد صنعت نفت با بیان اینکه با روی کار آمدن دولت سیزدهم با انبوهی از مطالبات کارکنان در صنعت نفت روبه‌رو بودیم، گفت: با حمایت وزیر نفت و رویکرد انسان‌مدارانه ایشان و تأکید دولت سیزدهم بر مردمی بودن، به فکر حذف صورت‌مسئله مسائل و مشکلات کارکنان صنعت نفت نبودیم، بلکه به‌دنبال حل آنها بودیم.

وی با بیان اینکه در ۱۶ ماه گذشته اقدام‌های مطلوبی در حوزه منابع انسانی صنعت نفت انجام شده است، افزود: در نخستین اقدام خود در این بخش، تصمیم‌های حوزه منابع انسانی را در ریل تخصصی خود قرار دادیم و با تشکیل و احیای شورای مدیران توسعه منابع انسانی سعی کردیم کل تصمیم‌ها را در قالب تصمیم مدیران منابع انسانی شرکت‌ها بگیریم.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت با اشاره به برگزاری ۴۹ نشست و ۵۹ مصوبه در ۱۶ ماه اخیر ادامه داد: در این مدت سعی نکردیم در خلأ تصمیم بگیریم، همه تصمیم‌هایی که تاکنون گرفته‌ایم از دل شورای مدیران توسعه منابع انسانی درآمده که همه اینها با حمایت وزیر نفت انجام شده است.

ساماندهی نیروهای قرارداد موقت

علی‌مددی، نخستین چالش این معاونت را سامان‌دهی نیروهای قرارداد مدت‌موقت اعلام کرد و گفت: نیروهای قرارداد مدت‌موقت هشت سال بدون نظام جبران خدمات یکپارچه فعالیت می‌کردند و همواره نسبت به این مسئله اعتراض داشتند که توانستیم بر اساس مصوبه ۱۶۶۲ نظام جبران خدمات آنها را در قالب قراردادها اجرایی کنیم.

وی گفت: بحث بعدی، اجرای کامل قانون تبصره بند «و» ماده ۴۴ قانون برنامه پنجم توسعه بود که ۵۶۰۰ نفر از نیروهای قراردادی مدت‌موقت و معین به رسمی تبدیل وضعیت شدند.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت با اشاره به مفاد بند «د» تبصره ۲۰ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ افزود: بر این اساس، تبدیل وضعیت ۲۷ هزار و ۸۲۷ نفر هفت نفر کار بسیار سختی بود، زیرا از یک سو جلو ورود نیروی انسانی رسمی گرفته شده و از سوی دیگر ورود نیروی غیررسمی آزاد بود.

طبقه‌بندی مشاغل پیمانکاری

علی مددی با بیان اینکه سال ۱۳۹۲ حدود ۷۰ هزار نیروی غیررسمی پیمانکاری داشتیم که در سال ۱۴۰۰ این تعداد به ۱۲۰ هزار نیروی پیمانکاری رسیده بود، گفت: همه اینها در حالی رخ داد که اعلام شده بود هیچ جذبی نداریم، از این رو لازم است در حوزه نیروهای غیررسمی (پیمانکاری) به‌صورت جدی وارد عمل شویم.

وی با اشاره به اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل پیمانکاری افزود: پیش از این سامانه ساپنا برای پیمانکاران تعریف شده بود و اکنون به‌دنبال این هستیم تا این سامانه را به سامانه حقوق و دستمزد متصل و نظام جبران خدمات نیروهای پیمانکاری را نیز درست کنیم.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت با اشاره به فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت تصریح کرد: تعهد بسیار سنگینی بر وزارت نفت در این بخش حاکم بود که موفق شدیم فرآیند مصاحبه تخصصی، فنی و روان‌شناختی هزار و ۵۷۲ نفر از این فارغ‌التحصیلان را انجام دهیم، به‌نحوی که استخدام پذیرفته‌شدگان این مرحله در حال انجام است.

علی مددی از برنامه‌ریزی برای فراخوان عمومی جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در حوزه‌های تخصصی صنعت نفت گفت: تا سال ۱۴۰۸، ۱۷ هزار نیروی صنعت نفت بازنشسته می‌شوند، بنابراین از هم‌اکنون به فکر جذب نیروهای متخصص در این زمینه هستیم. با اقدام‌های انجام‌شده تقاضای جذب ۵ هزار و ۸۵ نفر را ارائه کردیم که سازمان اداری و استخدامی با جذب ۳ هزار و ۳۰۰ نفر موافقت کرده است و تا پایان این ماه برنامه برگزاری آزمون استخدامی را با هماهنگی سازمان سنجش خواهیم داشت.

تکثر و گوناگونی قراردادها، پاشنه آشیل صنعت نفت

وی با بیان اینکه تکثر قراردادها یک پاشنه آشیل در صنعت نفت است، احیای طرح نخبه وظیفه که در صنعت نفت ملغی شده بود، جذب ۴۵۰ نفر از پذیرفته‌شدگان فارغ‌التحصیل برتر دانشگاهی و تبدیل قرارداد آنها به مدت‌معین را از دیگر اقدام‌های انجام شده در این مدت ذکر کرد و گفت: در این مدت به تعیین‌تکلیف وضع پذیرفته‌شدگان مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت و نفرات دارای مجوز که ۱۹۱ مجوز استخدامی وزیران پیشین بود، پرداختیم و افرادی که در فرآیند مصاحبه فنی، تخصصی و روان‌شناختی تأیید شوند با مجوز وزیر نفت به‌صورت قرارداد مدت معین جذب می‌شوند.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت با اشاره به بازنگری ابلاغیه تعدیل مدرک تحصیلی اظهار کرد: از سال ۱۳۹۷ تعدیل مدرک متوقف شده بود که با تعیین‌تکلیف آنها نزدیک به ۷ هزار تعدیل مدرک را در این مدت انجام دادیم.

موج گسترده ورود نیروهای پیمانکاری در صنعت نفت

علی مددی گفت: همچنین تبدیل شیوه‌نامه و دستورالعمل نیروهای پیمانکاری همراه با مصوبه تبدیل وضعیت نیروهای پیمانکاری ایثارگران بند «د» ابلاغ شد، البته باید به این موضوع هم توجه داشت که در این شیوه‌نامه مجوز جذب از همه مدیران گرفته شد و تنها وزیر نفت می‌تواند مجوز جذب نیروهای پیمانکاری را بدهد.

وی با اشاره به بازطراحی ساماندهی نیروهای پیمانکاری و تأمین نیازسنجی آنها گفت: باید سونامی ورود نیروی انسانی غیررسمی (پیمانکاری) را در صنعت نفت مهار کنیم، اگر این کار را انجام ندهیم با مشکلات فراوانی روبه‌رو خواهیم شد.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت بازطراحی نظام گروه‌بندی مشاغل صنعت نفت و خانواده‌های شغلی، تبدیل و ابلاغ شیوه‌نامه شورای فرهنگی به‌صورت یکپارچه، ایجاد بانک اطلاعات فرزندان ایثارگران صنعت نفت را از دیگر اقدام‌های انجام‌شده ازسوی این معاونت اعلام کرد و افزود: همچنین مصوبه ۱۴۹۷ مبنی بر جذب یکی از فرزندان کارکنان ایثارگر ۲۵ درصد به بالا که در سال ۹۲ ملغی شده بود با دستور وزیر نفت احیا شده است و بر این اساس یک نفر از فرزندان ایثارگر به شکل غیررسمی و در چند مرحله جذب می‌شوند.

کد خبر 465694

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =