پیگیری اجرای ماده ۱۰ در نشست با سازمان اداری و استخدامی کشور/ خبرهای خوش مالیاتی برای کارکنان در هفته‌های آینده

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت ضمن تشریح پیگیری‌ها برای اجرای ماده ۱۰ و اشاره به نشست هفته آینده با سازمان اداری و استخدامی کشور برای به‌نتیجه رساندن این مطالبه گفت: در حوزه مالیاتی حقوق و دستمزد کارکنان امیدواریم در هفته آینده خبرهای خوبی برای کارکنان صنعت نفت داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار شانا، مهدی علی‌مددی صبح امروز (سه‌شنبه، ۱۵ آذرماه) در نشست تخصصی توسعه مدیریت و سرمایه انسانی صنعت نفت در محل مرکز همایش‌های تخصصی شرکت ملی نفت ایران (باشگاه آموزشی – فرهنگی کوشک)، گفت: معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت سعی دارد با رویکرد دولت مردمی و منویات ارزشمند رئیس‌جمهوری که همواره بر نگاه تحولی و مردمی با الگوی مدیریت جهادی و انقلابی تأکید دارد، برای رفع دغدغه کارکنان صنعت نفت اقدام کند.

اقدام‌ها و دستاوردهای معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی در دولت سیزدهم

وی در ادامه در سه محور اقدام‌ها و دستاوردهای معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر دولت سیزدهم، برنامه‌های آینده و انتظارها از مدیران و رؤسا و کارشناسان سخن گفت و تصریح کرد: در بخش اقدام‌ها و دستاوردها از ابتدای دولت سیزدهم نگاه معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی حل مسئله بود و به‌عنوان نخستین اقدام احیای شورای مدیران توسعه مدیریت سرمایه انسانی را در پیش گرفت. این شورا تاکنون ۴۹ نشست با ۵۵ مصوبه داشته و عمده اقدام‌های انجام‌شده در این معاونت در این شورا بررسی و ارزیابی شده است.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت، سامان‌دهی مشاغل جبران خدمات نیروهای مدت‌موقت را از دیگر اقدام‌های دولت سیزدهم برشمرد و افزود: بنا بود کارکنان قراردادی مدت‌موقت تا سال ۹۲ از نظام جبران خدمات مناسب بهره‌مند شوند که به‌دلیل مشکلات و نگاه مدیران رأس راهبردی محقق نشد و یکی از دستاوردهای معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی در دولت سیزدهم، نظام‌مند کردن نظام‌ جبران خدمات بود.

اجرای کامل قانون تفسیر بند «و» ماده ۴۴ قانون برنامه پنجم توسعه از دیگر دستاوردهایی بود که علی‌مددی به آن اشاره و اذعان کرد: تبدیل وضعیت ۵۶۰۰ نفر از نیروهای مدت‌موقت و معین مشمول بند «و» ایثارگری به رسمی که تکلیف قانونی بود، به دست توانای نیروهای منابع انسانی میسر شد.

وی افزود: اجرای مفاد بند «د» تبصره ۲۰ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ و تبدیل وضعیت ۲۷ هزار و ۸۲۷ نفر نیروی پیمانکاری به رسمی، کار بسیار بزرگی بود و فشار زیادی بر این معاونت وارد آورد، نهادهای نظارتی و شخص رئیس‌جمهوری هم بر این مورد نظارت دقیق داشت و خواستار اجرای این کار به‌صورت کارشناسی بود.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت، چگونگی تخصیص سمت و ایجاد سمت را بخش اصلی این کار برشمرد و گفت: این وظایف کار زیادی می‌طلبید که به فضل خدا محقق شد.

علی‌مددی افزود: تعیین تکلیف فارغ‌التحصیلان گروه «الف» دانشگاه صنعت نفت دیگر کار بزرگی بود که با برگزاری مصاحبه فنی تخصصی و روان‌شناختی برای هزار و ۵۷۲ نفر انجام شد.

وی برقراری دوباره طرح نظام و امریه را از جمله فعالیت‌های رها شده در دولت قبل خواند و گفت: اکنون ۱۴۳ نفر طرح نظامی و امریه وظیفه شناسایی شده و ۱۱۷ نفر برای نخبه وظیفه به شرکت‌ها معرفی شدند.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت تبدیل وضعیت پذیرفته‌شدگان آزمون توانمندسازی کارکنان قرارداد مدت موقت را تشریح و تصریح کرد: در دوره قبل این افراد آزمون داده بودند و تعهدهایی ایجاد شده بود، البته ما برای حذف آنها اقدام نکردیم، بلکه با رویکرد حل مسئله و مساعدت و عنایت شخص مقام عالی وزارت حل مسئله شد.

علی‌مددی این اقدام را تشریح کرد و گفت: از ۱۶۷۵ نفری که در مصاحبه شرکت کردند، حدود بیش از ۳۰۰ نفر مشمول بند «و» شدند و باقی آنها در مصاحبه فنی تخصصی و روان‌شناختی ارزیابی شدند؛ کسانی که امتیاز لازم را کسب کردند و سمت سازمانی در سازمان‌ها داشتند، تبدیل وضعیت انجام شد، عده‌ای نیز پذیرفته شدند اما سمت سازمانی برای آنها از سوی شرکت‌ها و مدیریت‌های تابعه معرفی نکردند که در حال حل مسئله آنها هستیم.

وی تعیین تکلیف پذیرفته‌شدگان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را از دیگر اقدام‌ها در دولت سیزدهم برشمرد و افزود: تعداد ثبت‌نام‌شده در سامانه اطلاعاتی ۴۵۰ نفر بود که بنا بود در دولت گذشته به‌صورت قرارداد مدت‌موقت نوین پذیرفته شوند. برای جلوگیری از تکثر قراردادها که مشکلات بسیاری برای معاونت سرمایه انسانی به‌دنبال داشت، موضوع برای مقام عالی وزارت گزارش و با نظر کارشناسان قرار شد در قالب همان قرارداد مدت معین خودمان تبدیل وضعیت انجام شود که در حال انجام است.

اصلاح فرآیندهای مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت

معاون وزیر نفت درباره تعیین تکلیف پذیرفته‌شدگان مرکز توسعه مدیران صنعت نفت گفت: افرادی که در دولت گذشته در این مرکز دوره دیده بودند، تعهدی برای جذب آنها ایجاد شده بود، در حالی که این مرکز برای چنین کاری ایجاد نشده بود. سعی کردیم مسئله آنها را حل کنیم و این افراد را وارد مصاحبه فنی تخصصی کردیم.

علی‌مددی تعهدهای وزیران دوره‌های پیشین را از دیگر چالش‌های این معاونت برشمرد و افزود: تعداد این تعهدها شامل ۱۹۱ مجوز جذب نیرو بود، همه را با نگاه مثبت مقام عالی وزارت برای مصاحبه معرفی کردیم و برای تبدیل مدرک به‌صورت مدت معین ارزیابی شدند.

وی بازنگری ابلاغیه تعدیل مدرک کارکنان و تعدیل مدرک بیش از ۷ هزار پرونده کارکنان را از دیگر اقدام‌ها برشمرد و افزود: تدوین شیوه‌نامه و دستورعمل سامان‌دهی پیمان‌های مستمر غیرپروژه‌ای نیز اقدام مهمی بود که در این دوره انجام شد. تا زمانی که برای نیروهای غیررسمی بیرون از سازمان شیوه‌نامه‌ای تدوین نمی‌شد، این نیروها برای دولت‌های بعدی تعهدهایی ایجاد می‌کردند و امکان رسیدگی به ‌همه این تعهدها وجود نداشت. هم‌اکنون هیچ‌ ورودی برای جذب نیروی رسمی به سازمان نداریم و از این طرف راه ورود نیرو به‌صورت غیررسمی به سازمان هموار است، با تدوین این شیوه‌نامه هیچ‌کس مجوز ورود نیرو به‌صورت پیمانکاری جز با دستور شخص مقام عالی وزارت را ندارد.

برگزاری آزمون استخدامی سراسری؛ به‌زودی

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت سامان‌دهی نیروهای پیمانکاری را از دیگر اقدام‌های بزرگ برشمرد و درباره نیازسنجی تعداد ۵ هزار و ۵۸ نفر برای نیازهای استخدامی صنعت نفت گفت: نیاز اولیه ۶ هزار نفر بود که پس از کار کارشناسی مجوز برای این تعداد درخواست شد.

علی‌مددی با بیان اینکه سازمان اداری و استخدامی خواستار دریافت گزارش کاملی از وضع بند «د» و «و» ایثارگری بود که حجم و برآورد و گروه‌های شغلی گزارش شد، تصریح کرد: روز یکشنبه (۱۳ آذرماه) در نشست شورای استخدامی با بیش از ۳۳۰۰ مجوز و برگزاری آزمون برای جذب نیروهای تخصصی موافقت شد که پس از هماهنگی با سازمان سنجش آزمون را برگزار می‌کنیم.

وی درباره زمان اجرایی شدن این موضوع گفت: امید می‌رود تا پایان ماه جاری دفترچه آزمون استخدامی منتشر شود تا هرچه زودتر با برگزاری آزمون نیاز به نیروی متخصص و فنی در صنعت نفت برطرف شود.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه ‌انسانی افزود: بازطراحی نظام مشاغل صنعت نفت و خانواده‌های شغلی از اقدام‌های در شرف انجام است.

علی‌مددی درباره ایجاد کارگروه‌های سرمایه انسانی تصریح کرد: در هشت سفر استانی ۲۷ کارگروه هماهنگی سرمایه انسانی تشکیل شد تا در شرکت‌های تابع صنعت نفت مستقر در مناطق بیست‌وهفت‌گانه با محوریت منابع انسانی مسائل را جمع‌آوری کنند و در شورای مدیران پس از بررسی راهگشای موضوع‌ها باشیم.

اجرای ماده ۱۰، مطالبه به‌حق در شرف نهایی شدن

وی درباره وضع اجرای ماده ۱۰ توضیح داد و تصریح کرد: پیگیری ویژه برای اجرای جدول حقوق موضوع ماده ۱۰ از مطالبات جدی کارکنان بود. با توجه به رئوس راهبردی جدید دولت مردمی سیزدهم ما موظف بودیم که به مطالبات مردم رسیدگی کنیم. این مطالبات که بحق بود از سال ۹۳ اجرا نشده بود و از سال ۹۹ اجرای ناقص شد و کارکنان مطالبه اجرای کامل آن را داشتند.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت افزود: محدودیت‌های زیادی در اجرای آن وجود داشت، اما وزیر نفت اصرار داشت این اقدام انجام و مسیر قانونی برای آن طی شود تا این مطالبه بحق و جدی به سرانجام برسد. گزارش جامع و کاملی خدمت رئیس‌جمهوری ارائه شد که وی خواستار دنبال کردن آن از مسیر قانونی شد و موضوع را به سازمان اداری و استخدامی ارجاع داد، این سازمان ایرادهایی را وارد کرد و به‌عنوان محوری‌ترین مسئله، اعلام کردند از آنجا که اجرای این ماده منتج به افزایش حقوق می‌شود، باید شورای حقوق و دستمزد درباره آن نظر دهد.

علی‌مددی ادامه داد: در ادامه گزارش دیگری خدمت رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ارائه و اعلام شد این مطالبات مربوط به گذشته است و پرداختی تازه در کار نیست. دوباره موضوع به معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری ارجاع شد که این معاونت بر ایرادهای سازمان اداری و استخدامی تأکید و  اعلام کرد که باید مسیر قانونی طی شود.

وی ادامه داد: دوباره گزارش کاملی خدمت میثم لطیفی، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور ارجاع شد که چگونگی ساخت جدول بدو استخدام برای وی تشریح و اعلام شد که بیش از ۳۰ هزار نیروی تازه استخدام داریم که با جدول پیشین بسیار متضرر می‌شوند و حقوق پایینی دریافت می‌کنند و خواستار تعریف جدول با نگاه به این عزیزان بدو استخدام شدیم. بر این اساس متقاعد شدند و بنا شد هفته آینده نشستی برگزار شود تا بتوانیم خروجی خوبی داشته باشیم و مطالبه بحق کارکنان را به ثمر برسانیم.

مالیات کارکنان صنعت نفت و امیدهایی برای حل موضوع

وی در تشریح موضوع مالیات کارکنان نیز گفت: موضوع بعدی پیگیری برای متناسب‌سازی پرداخت مالیات بود. لایحه بودجه در سال ۱۴۰۱ دست ما را در حوزه مالیات بسیار بسته نگه داشت، یعنی قانون دائمی مالیات‌های مستقیم کنار گذاشته شد و در لایحه بودجه جور دیگری تعریف شد که شرایط را برای ما سخت‌تر کرد.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت عموم عمده حقوق کارکنان صنعت نفت را منتج از فوق‌العاده‌هایی دانست که مالیات مشمول آنها می‌شود و گفت: پیش از این معاونت توسعه منابع انسانی به چنین مسائلی ورود نمی‌کرد و این مسائل مربوط به امور مالیاتی بود، اما لازم دیدیم به این موضوع ورود کنیم و بحث تفکیک فوق‌العاده‌های شغل و شاغل را که در سال ۱۴۰۰ به ما بسیار کمک کرد بخشی از مالیات به کارکنان بازگردد، دنبال کردیم و خوشبختانه شخص وزیر نفت پیگیر شد که امیدواریم در هفته‌های آینده به سرانجام برسد و خبر خوشی در این حوزه بدهیم.

تدوین و ابلاغ شیوه‌نامه شورای عالی فرهنگی وزارت نفت، تدوین و ابلاغ شیوه‌نامه شورای هماهنگی نظام‌ سلامت کارکنان صنعت نفت، تدوین و ابلاغ نظام ‌جامع توسعه مدیریت صنعت نفت، ایجاد بانک کارکنان فرزندان شهید و جانبازان بالای ۲۵ درصد، افزایش تسهیلات رفاهی چهار گانه شامل بن کالا، کمک‌هزینه غذا، متمم کمک رفاهی غذا و سرانه ورزش، نظام‌مند کردن فرآیند ارزیابی عملکرد سالانه وزارت نفت، فراهم کردن مشارکت کارکنان قرارداد مدت موقت و خانواده آنها در فعالیت‌های ورزشی، فراهم کردن استفاده از امکانات و تسهیلات خدمات ورزشی برای بازنشستگان و استقرار کامل چرخه بهره‌وری در صنعت نفت، برگزاری نشست شورای اداری و استخدامی با حضور نماینده سازمان اداری و استخدامی کشور که مصوبات خوبی از دل آن بیرون آمده است، برقرار کردن طرح پس‌انداز مسکن کارکنان، افزایش ودیعه مسکن کارکنان و افزایش سقف تسهیلات مددکاری از دیگر دستاوردهایی بود که معاون وزیر نفت تشریح کرد.

برنامه‌های آینده معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت

علی‌مددی برنامه‌های آینده این معاونت را در دو محور تشریح کرد و گفت: در حوزه بنیادی و زیرساختی موضوع‌های «تدوین سند جامع راهبردی منابع انسانی و عملیاتی کردن آن»، «طراحی و استقرار نظام مدیریت دانش و تجربه‌های کارکنان»، «طراحی و استقرار نظام مدیریت توسعه فرهنگ سازمانی»، «توسعه سامانه جامع نیروهای پیمانکاری ساپنا (فاز دوم و سوم)»، «تکمیل و روزآمد کردن نظام جامع ساماندهی و ارزیابی»، «توسعه جامع منابع انسانی صنعت نفت»، «تعالی منابع انسانی بر اساس سند جامع راهبردی و طراحی الگوی حکمرانی» و «تنظیم‌گری با هدف باز طراحی ساختارهای کلان» در این ردیف قرار می‌گیرند.

وی افزود: حوزه بهبود و توسعه زیرسیستم‌های حوزه منابع انسانی شامل «توسعه نظام برنامه‌ریزی نیروی انسانی با رویکرد شایسته‌محور»، «توسعه متوازن و یکپارچه نظام مدیریت عملکرد»، «تدوین نظام جذب با رویکرد نوین»، «روزآمد کردن نظام جبران خدمات کارکنان صنعت نفت»، «استقرار نظام توسعه مدیریت صنعت نفت»، «توسعه نظام توسعه نیروی انسانی بر مبنای الگوی شایستگی»، «تدوین آیین‌نامه مدیریت نظام پیشنهادها، تکمیل و نهایی‌سازی پروژه بازطراحی نظام گروه‌بندی مشاغل»، «سازمان‌دهی مشاغل تحت تصدی نیروهای به‌کارگیری‌شده در قراردادهای مستمر (غیرپروژه‌ای)» و «گروه‌بندی مشاغل تحت تصدی نیروهای مدت موقت» می‌شود.

معاون وزیر نفت در پایان انتظارهای این معاونت از مدیران و کارشناسان خبره منابع انسانی را تشریح کرد.

کد خبر 465602

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =