سند جامع مشارکت راهبردی ایران و چین نمادی از اراده تهران و پکن برای توسعه روابط است

رئیس‌جمهوری سند جامع مشارکت راهبردی میان ایران و چین را نمادی از اراده دو کشور برای توسعه روابط دانست و بر ضرورت تلاش برای اجرای کامل آن تاکید کرد.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، سیدابراهیم رئیسی که به دعوت رسمی رئیس‌جمهوری چین در رأس هیئت عالی‌رتبه اقتصادی و سیاسی به چین سفر کرده است، امروز (سه‌شنبه، ۲۵ بهمن‌ماه) در دیدار با لی که چیانگ، نخست وزیر چین سند جامع مشارکت راهبردی میان جمهوری اسلامی ایران و چین را نمادی از اراده دو کشور برای توسعه روابط دانست و بر ضرورت تلاش دو کشور برای اجرای کامل آن تاکید کرد.

وی با اشاره به پیشینه همکاری‌های تاریخی و ارزشمند دو تمدن بزرگ ایران و چین و همچنین توافق‌های مهم دو کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی و تجاری، بر گسترش هرچه بیشتر روابط ایران و چین تاکید کرد.

رئیس‌جمهوری با مهم دانستن رویکرد چند جانبه‌گرایی به‌عنوان محور مشترک در مواضع بین‌المللی دو کشور، بر اهمیت تقویت همکاری‌های ایران و چین در سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای تاکید کرد.

در این دیدار لی که چیانگ، نخست وزیر چین نیز با اشاره به سابقه تاریخی روابط و وحدت نظر دو کشور در رویکرد چند جانبه‌گرایی در جهان گفت: مذاکرات سازنده‌ای میان دو کشور برای توسعه روابط در موضوع‌های مختلف در جریان است.

وی سند جامع مشارکت راهبردی میان دو کشور را از جمله دستاوردهای حاصل از توافق‌های فی‌مابین عنوان و بر تمایل پکن برای اجرای کامل آن و همچنین تقویت همکاری و هماهنگی با تهران همسو با استمرار روند توسعه مناسبات دو کشور تاکید کرد.

نخست‌وزیر چین همچنین با اشاره به نقش مهم و تاثیرگذار جمهوری اسلامی ایران در منطقه بر ضرورت همکاری و هماهنگی میان دو کشور برای توسعه امنیت همسو با تأمین منافع دو کشور تأکید کرد.

کد خبر 469107

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =