توسعه روابط ایران و چین رو به جلو بوده است/ آمادگی پکن برای حمایت از حضور سرمایه‌گذاران چینی در ایران

رئیس‌جمهوری در دیدار با رئیس‌جمهوری چین توسعه روابط ایران و چین رو به جلو دانست و اعلام کرد آنچه در این مسیر انجام شده است با اهداف فاصله دارد و برای جبران این عقب‌ماندگی باید گام‌های بلندتری برداشت.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، سید ابراهیم رئیسی روز سه‌شنبه (۲۵ بهمن‌ماه) در نخستین روز سفر سه روزه خود به پکن در دیدار با شی جین پینگ با تأکید بر ضرورت گسترش مناسبات دو کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی، تجاری، علمی، فناوری و فرهنگی، اجرای سند جامع مشارکت راهبردی ایران و چین را اقدامی مهم برای تثبیت صلح و ثبات در منطقه دانست.

وی سفر هیئت‌های اقتصادی و سیاسی دو کشور به پایتخت‌های یکدیگر و مذاکرات بین دو طرف را در گسترش مناسبات مهم و مؤثر توصیف کرد و افزود: با وجود مخالفت دشمنان، ایران و چین با تحکیم و گسترش روابط دو کشور، این روابط با مدیریت مطلوب دو طرف گام‌های بلندی را طی کرده است.

رئیس‌جمهوری در این دیدار همچنین با بیان اینکه ایران و چین دوستان روزهای سخت هستند و دوستی در روزهای سخت، تسریع و تسهیل‌کننده پیوندها در روزهای دیگر است، افزود: تحکیم این پیوندها و دوستی‌ها در امنیت منطقه و جهان مؤثر است.

رئیسی در ادامه با استقبال از تأکید رئیس‌جمهوری چین بر احترام به تمامیت ارضی ایران و مقابله با یکجانبه‌گرایی در نظام بین‌الملل، بر لزوم مقابله با دخالت بیگانگان در نقاط مختلف جهان تأکید کرد.

وی همچنین با قدردانی از نقش مثبت و سازنده چین در گفت‌وگوهای رفع تحریم، به پیمان‌شکنی آمریکایی‌ها و بدعهدی اروپایی‌ها در عمل به تعهدها اشاره کرد و گفت: غربی‌ها بار دیگر درباره ایران گرفتار محاسبه غلط شدند غافل از اینکه ایران اسلامی و ملت رشید آن بالنده‌تر و مطمئن‌تر از هر زمان دیگری در مسیر توسعه و پیشرفت قرار دارند.

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه ایران مصمم به گسترش روابط تهران و پکن با رویکرد احترام متقابل است، تصریح کرد: توسعه روابط ایران و چین رو به جلو بوده است، اما آنچه انجام شده با آنچه که باید انجام می‌پذیرفته است فاصله دارد و برای جبران این عقب‌ماندگی باید گام‌های بلندتری برداشت.

رئیسی همچنین ضمن استقبال از ابتکار رئیس‌جمهوری چین در ارائه طرح «کمربند-راه» آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای اجرایی شدن این طرح را اعلام کرد.

تأکید بر گسترش همکاری‌های دو کشور در حوزه کشاورزی، ‌خودروسازی، معدن، گردشگری و فعال‌تر شدن کمیسیون‌های مشترک اقتصادی، از دیگر محورهای سخنان رئیس‌جمهوری در دیدار با رئیس‌جمهوری چین بود.

رئیسی در پایان ضمن تمجید از همکاری چین در مقابله با شیوع ویروس عالم‌گیر کرونا پیش از تولید واکسن در ایران گفت‌: خوشبختانه امروز جمهوری اسلامی ایران با تولید ۶ نوع واکسن کرونا نه تنها به خودکفایی در این زمینه رسیده بلکه به یکی از معدود صادرکنندگان آن نیز تبدیل شده است.

رئیس‌جمهوری چین نیز در این دیدار با اشاره به روند رو به توسعه روابط ایران چین، اجرای سند جامع مشارکت راهبردی دو کشور را در تعمیق و گسترش روابط دو کشور بسیار موثر دانست و گفت: چین قاطعانه معتقد به توسعه روابط با ایران است.

رئیس‌جمهوری چین در ادامه با انتقاد از اعمال یکجانبه‌گرایی و رفتارهای زورمدارانه کشورهای غربی در صحنه بین‌الملل افزود: متأسفانه این کشورها همچنان بر رویکرد غلط دوران جنگ سرد اصرار دارند و همین موجب آسیب دیدن هنجارهای بین‌المللی و صلح و امنیت جهانی شده است.

شی جین پینگ ضمن حمایت از تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران، بر لزوم مقابله با یکجانبه‌گرایی، دخالت بیگانگان و تهدید امنیت و ثبات در منطقه و جهان تأکید کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در این دیدار از اعلام آمادگی دولت چین برای حمایت از شرکت‌هایی که تمایل به سرمایه‌گذاری در ایران دارند، خبر داد و گفت: دولت چین همچنین برای توسعه همکاری‌ها در زمینه تجارت و ترانزیت و مناسبات فرهنگی با ایران آمادگی کامل دارد.

رئیس‌جمهوری چین در ادامه با قدردانی از مواضع و اقدام‌های ایران در زمینه مبارزه با تروریسم، بر ضرورت اجرایی شدن هر چه سریع‌تر توافق هسته‌ای به‌عنوان یکی از دستاوردهای چندجانبه‌گرایی برای حل و فصل اختلافات تأکید کرد.

کد خبر 469112

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =