گام‌های مؤثر صندوق‌های بازنشستگی نفت برای تعادل‌بخشی به منابع و مصارف

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت گفت: جهت‌دهی اقتصادی برای تعادل‌بخشی به منابع و مصارف با نگاهی بلندمدت، یکی از دستاوردهای با اهمیت گروه اقتصادی صندوق‌ها در سال ۱۴۰۱ بود.

به گزارش شانا به نقل از صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت، عبدالحسین بیات در آیین تکریم و معارفه مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری اهداف، روز سه‌شنبه (۱۶ اسفندماه) اظهار کرد: شتاب پدیده‌های اقتصادی حاکم بر بنگاه‌های اقتصادی از جمله صندوق‌ها، سبب فشردگی و تراکم امور در بنگاه‌های اقتصادی می‌شود.

وی با بیان اینکه بنگاه‌های اقتصادی به‌طور طبیعی از محیط اقتصادی پیرامون تأثیر می‌پذیرند، افزود: برخی فعالیت‌های بنگاه اقتصادی صندوق‌ها رویه‌ای مرسوم است مانند تأمین منابع و پرداخت مستمری و مقرری اما برای استمرار این‌گونه امور متداول، نیازمند کارهای تحولی هستیم که به معنای توسعه فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری است.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت با اشاره به اینکه آمارها و گزارش‌های دریافتی از منابع مختلف مؤید ارزیابی مطلوب و نسبی از تحولات اقتصادی و سرمایه‌گذاری صندوق‌ها در یکسال گذشته است، افزود: یکی از اقدام‌های ارزشمند حوزه توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاری، افزایش سهام صندوق‌ها در هلدینگ خلیج‌فارس بود؛ اقدام مهم دیگر جهت‌دهی منابع برای ایجاد تعادل در بین منابع و مصارف صندوق‌هاست.

بیات با تأکید بر اینکه به هر میزان که جایگاه تأثیرگذاری بنگاه‌های اقتصادی ارتقا می‌یابد باید به همان نسبت دیدگاه و سازوکارهای مدیریتی را ارتقا بخشید، گفت: تعادل‌بخشی منابع و مصارف صندوق بازنشستگی نفت آثار و پیامدهای بااهمیتی بر حوزه اقتصاد و اجتماع دارد زیرا با امر خدمات‌رسانی به بازنشستگان مهم‌ترین صنعت کشور که به‌عنوان پیشران اقتصادی کشور خوانده می‌شود در ارتباط است؛ از این رو این تحولات بر حوزه شاغلان نیز تأثیرگذار است.

وی مولدسازی دارایی‌ها را از ارزش‌های ممتاز و ضروری بنگاه اقتصادی دانست و ادامه داد: شرکت فاوا نفت که ضرورت و خلأ حضور آن محسوس است یکی از زیرساخت‌های مهم است که در گذشته راکد مانده بود و امیدوارم فرایند فعال‌سازی آن شتاب گیرد.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت گفت: برنامه‌های توسعه‌ای زمان‌بر است بر این اساس باید از هم‌اکنون زیرساخت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری‌های جدید در یک تا دو سال آینده تدارک دیده شود.

بیات با بیان اینکه موفقیت صندوق نفت در آینده، بستگی به عملکرد ما در این دوره زمانی دارد، افزود: به‌طور حتم، حاکمیت فرهنگ همدلی و ثبات مدیریتی در گروه اقتصادی صندوق‌ها در طول سال گذشته یکی از عوامل مؤثر برای تحقق اهداف اقتصادی تا این مرحله بوده است؛ امیدوارم این فرهنگ تعاون و همدلی، استمرار و افزایش یابد تا به سهم خود در تقویت چشم‌انداز اقتصادی صندوق‌ها مؤثر باشیم.

وی درباره اهمیت رفع بسترهای فسادزا و فسادآلود تأکید کرد: این موضوع بسیار جدی است از این رو کمیته‌های حسابرسی به شکل سازمان‌یافته و نهادینه، مظاهر، روزنه‌ها، رویه‌ها و فرایندها را بررسی کنند؛ آیین‌نامه‌های لازم را اصلاح یا تدوین، مصوب، جاری و ساری کنند و بر اجرای درست آن‌ها تأکید و نظارت کنند.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت با بیان اینکه تحول اقتصادی در گرو توسعه محور بودن است، افزود: صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت از نوع سازمان‌ها و بنگاه‌هایی است که توسعه محوری در آن‌ها از اهمیت فراوانی برخوردار است؛ از این رو در اقدام‌های توسعه‌ای، تصمیم‌های درست مانع از زیان می‌شود و نفع بیشتری خواهد داشت.

کد خبر 470122

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =