ارزش پروژه‌های پژوهشی مناطق نفت‌خیز جنوب به ۳۵ هزار میلیارد ریال می‌رسد/ جمع‌آوری ۸۰ درصد گازهای همراه نفت

مدیرعامل شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: در چند سال گذشته ارزش کل پروژه‌های پژوهشی و تحقیقاتی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب ۷۰۰ میلیارد ریال بود که در یک سال‌ونیم گذشته حدود ۱۵ هزار میلیارد ریال صرف این امور شده و در برنامه تدوین‌شده به ۳۵ هزار میلیارد ریال خواهد رسید.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، علیرضا دانشی امروز (سه‌شنبه پنجم اردیبهشت‌ماه) در نشستی با نمایندگان رسانه‌ها با اشاره به تأمین خوراک هفت پتروشیمی از سوی مناطق نفت‌خیز جنوب اظهار کرد: فرسودگی تأسیسات و بدهی‌های گذشته از مشکلات شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب بود که طی اصلاح دستورعمل‌های گذشته توانستیم سه برابر ظرفیت گذشته برنامه تعمیراتی تأسیسات را تدوین کنیم که ۷۰ درصد آن اجرایی شد.

وی با بیان اینکه تعمیر و آماده‌سازی ۶۰ توربین در این برنامه گنجانده شده بود، افزود: ۴۰۰ مورد عملیات تعمیراتی درون‌چاهی از دیگر برنامه‌های اجراشده برای رسیدگی به تأسیسات مناطق نفت‌خیز جنوب بود.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب از پرداخت بیشتر بدهی‌های پیشین این شرکت در یک سال و نیم اخیر خبر داد و گفت: حق آلایندگی سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ پنج استان درگیر تأسیسات مناطق نفت‌خیز جنوب در این مدت پرداخت شد.

دانشی ادامه داد: سامان‌دهی و تبدیل وضعیت ۶ هزار نیروی نفت در دستور کار قرار گرفته که عمده آن در شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب و ارکان ثالث هستند که تا دو ماه آینده تعیین تکلیف خواهند شد.

وی از راه‌اندازی کارخانه گاز و گاز مایع ۳۲۰۰ برای جمع‌آوری گازهای همراه نفت منطقه غرب کارون با ظرفیت ۱۰ میلیون مترمکعب در جریان سفر روز جمعه (هشتم اردیبهشت‌ماه) رئیس‌جمهوری و هیئت دولت به خوزستان خبر داد و گفت: شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با دارا بودن ۱۴ کارخانه گاز و گاز مایع حدود ۱۸۵ میلیون مترمکعب گاز و مایعات گازی همراه نفت را جمع‌آوری و برای تأمین خوراک پتروشیمی‌ها و تزریق به بعضی از چاه‌ها فرآورش می‌کند.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با بیان اینکه مناطق نفت‌خیز جنوب ۸۰ درصد گازهای همراه نفت را جمع‌آوری کرده و ۲۰ درصد باقیمانده نیز در دستور کار است، افزود: واحدهای پیش‌تراکم گاز ان‌جی‌ال ۹۰۰ و ان‌جی‌ال ۱۰۰۰ با سرمایه‌گذاری ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال آماده بهره‌برداری است که گاز کم‌فشار را به پرفشار تبدیل و روزانه ۶۰۰ میلیون فوت‌مکعب به مجموعه فرآورش مناطق نفت‌خیز جنوب اضافه می‌کند.

دانشی افتتاح پست ۴۰۰ کیلوواتی برق ایثار برای برق‌رسانی به تأسیسات منطقه ۲ امیدیه با سرمایه‌گذاری ۵.۲ میلیون یورو را از پروژهایی دانست که در جریان سفر رئیس‌جمهوری به خوزستان به بهره‌برداری می‌رسد و افزود: منطقه تفکیک در رامشیر با ارزش ۳ هزار میلیارد ریال و راه‌اندازی بازوهای بارگیری میعانات گازی در مسجدسلیمان برای بالا بردن سطح ایمنی از دیگر پروژه‌هایی است که در سفر هیئت دولت و رئیس‌جمهوری به این استان بهره‌برداری خواهند شد.

وی ادامه داد: در چند سال گذشته ارزش کل پروژه‌های پژوهشی و تحقیقاتی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب ۷۰۰ میلیارد ریال بود که در یک سال و نیم گذشته حدود ۱۵ هزار میلیارد ریال صرف این امور شده و در برنامه تدوین‌شده به ۳۵ هزار میلیارد ریال خواهد رسید که نمود آن در سال‌های آینده مشهود است.

مدیرعامل شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب به برنامه‌ریزی برای ساخت توربین ۱۰۰ درصد ایرانی در سه مدل طی سه سال آینده اشاره و اظهار کرد: پنج شرکت زیرمجموعه مناطق نفت‌خیز موظف شده‌اند همسو با اهداف مسئولیت اجتماعی امسال هرکدام ۲۰۰ هزار قلمه درخت در اختیار مناطق مختلف استان برای کاشت قرار دهند و هدف ۵ میلیون قلمه برای پنج سال آینده تدوین شده است.

کد خبر 471634

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =