پاسخ وزارت نفت به شایعه توقف طرح‌های پتروپالایشی

اداره کل روابط عمومی وزارت نفت در پی انتشار گزارشی با عنوان «سد طرح‌های پتروپالایشگاهی در کشور» در پایگاه خبری صراط نیوز به‌منظور تنویر افکار عمومی توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش شانا، نظر به انتشار گزارشی با عنوان «سد طرح‌های پتروپالایشگاهی در کشور» در ۲۴ مردادماه ۱۴۰۲ در پایگاه خبری صراط نیوز و طرح پاره‌ای مطالب خلاف واقع، اداره کل روابط عمومی وزارت نفت توضیحاتی برای اطلاع نویسنده گزارش و تنویر افکار مخاطبان آن پایگاه خبری ارائه کرد که متن آن به شرح زیر است:

«۱. با آغاز به‌کار دولت سیزدهم، احداث طرح‌های پتروپالایشگاهی (از جمله طرح پتروپالایشگاه شهید سلیمانی) با هدف سودمحوری، جلوگیری از خام‌فروشی و واردات سوخت، توسعه زنجیره ارزش، خودکفایی در تأمین نیازهای آینده کشور به حامل‌های انرژی با توجه به رشد فزاینده مصرف و مقابله با تحریم‌های ظالمانه، مطرح و با جدیت در حال پیگیری است. در همین ارتباط «قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت‌خام/ میعانات‌گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی» به‌عنوان یکی از راهکارهای تسهیل در امر سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و بر این اساس مجوز ۸ طرح احداث پالایشگاه/ پتروپالایشگاه‌ها جدید و ۱۱ طرح‌ ارتقای کیفی پالایشگاه‌های موجود، از سوی وزارت نفت صادر شد و هیئت امنای صندوق توسعه ملی، سقف تعهدات صندوق یادشده برای تنفس خوراک را به تفکیک سال مالی و از سال ۱۴۰۳ لغایت ۱۴۰۹ در مجموع معادل ۱۸۹۰ هزار بشکه در روز منوط به اذن مقام معظم رهبری مصوب نمود.

۲. در حوزه تأمین منابع مالی طرح‌های جدید پالایشگاهی/ پتروپالایشگاهی ذیل قانون یاد شده، باید بخشی از منابع مالی طرح‌ها با جمع‌آوری نقدینگی‌های سرگردان جامعه و سوق دادن آن به سمت تولید (۳۰ درصد منابع مالی طرح‌ها با استفاده از سرمایه‌های مردمی) تأمین شود. از آنجا که استفاده از سرمایه‌گذارهای مردمی برای احداث پالایشگاه‌ها/ پتروپالایشگاه‌های یادشده با اتکا به بهره‌مندی سرمایه‌گذاران از ظرفیت این قانون برای بازپرداخت منابع هزینه شده برای اجرای طرح‌ها از محل تنفس خوراک میسر خواهد شد، این مهم منوط به اجرای بند (الف) ماده (۳) قانون یادشده و نیازمند اذن مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) است. در این زمینه وزارت نفت، به‌منظور اعطای مجوز تنفس‌ خوراک توسط صندوق توسعه ملی و تنفیذ مجوزهای صادره فوق‌الذکر، مکاتبات متعددی را انجام داده که در صورت اذن معظم‌له، مراتب به صندوق توسعه ملی اعلام خواهد شد.

۳. شایان ذکر است که بی‌کفایتی و نبود تنوع در روش‌های تأمین منابع مالی در شرایط تحریم، چالش تأمین دانش فنی فرآیندهای پیچیده، محدودیت در زنجیره تأمین کالا، تجهیزات و خدمات با حجم سرمایه‌گذاری بالا، نبود امکان استفاده همزمان از تسهیلات وام صندوق توسعه ملی و تسهیلات تنفس خوراک و زمان‌بر شدن دریافت مصوبه‌ها از جمله مصوبه شورای اقتصاد و مجوز محیط زیستی برای بعضی از طرح‌ها، اجرای پروژه‌های مهم (مگاپروژه‌های پتروپالایشگاهی) در صنعت پالایش را با چالش‌های اساسی روبه‌رو کرده است، بنابراین به‌منظور فراهم شدن شرایط استفاده از ظرفیت تنفس خوراک و افزایش اطمینان خاطر سرمایه‌گذاران طرح‌های قانون «حمایت...» و مهیا شدن زمینه مناسب برای جذب سرمایه‌های مردمی (تسهیل فرآیند تأمین مالی)، اذن مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) درباره استفاده از سهم صندوق توسعه ملی برای تنفس خوراک و تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان در بخش بومی‌سازی فناوری و تأمین دانش فنی و زنجیره تأمین کالا می‌تواند در اجرای پروژه‌های پالایشگاهی و پتروپالایشگاهی کشور مؤثر واقع شود.»

کد خبر 631872

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =