پیشرفت ۸۷ درصدی اجرای پروژه خط لوله گاز دوراهی دشتک - نهبندان

در حالی که نیمی از زمان پروژه خط لوله گاز دوراهی دشتک - نهبندان سپری شده، این پروژه نزدیک به ۸۷ درصد پیشرفت دارد که رکوردی مهم در تاریخ صنعت گاز ایران است.

به گزارش شانا به نقل از شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، مجید علیپوری، مجری طرح خطوط لوله هفتم و یازدهم سراسری گاز در بازدید جمعی از مدیران ارشد شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران از پروژه ۱۷۶ کیلومتری «خط لوله گاز دوراهی دشتک – نهبندان» با بیان اینکه مقدمات آزمون هیدرواستاتیک را آغاز کردیم تا نخستین گستره پروژه را تحویل بهره‌بردار دهیم، گفت: در تلاشیم این پروژه را که مدت زمانش ۱۸ ماه است و به‌طور تقریبی ابتدای پاییز سال بعد تکمیل می‌شد، چند ماه پیش از موعد مقرر به بهره‌برداری برسانیم. 

وی در تشریح ضرورت اجرای این پروژه توضیح داد: پیس از مشکلاتی که در سرمای سال ۱۴۰۱ در شرق کشور و استان خراسان رخ داد، وزارت نفت تصمیم گرفت اقدامی اساسی برای پایداری گاز در این خطه انجام دهد از این رو پروژه خط لوله گاز ۳۶ اینچ، «دوراهی دشتک - نهبندان»، در اواسط بهمن‌ماه پارسال در دستور کار شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران که به اجرای فوری و باکیفیت پروژه‌ها در صنعت گاز مشهور است، قرار گرفت.

مجری طرح خطوط لوله هفتم و یازدهم سراسری گاز ادامه داد: این شرکت نیز بلافاصله فرآیند برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار پروژه را که در حالت مرسوم، حداقل یک سال و نیم زمان نیاز داشت در مدت یک‌ ماه انجام داد و سپس در همکاری با مقام‌های دو استان دخیل در پروژه و اداره‌های مربوطه، مسائل تحصیل اراضی را حل‌وفصل کرد و همزمان پیمانکار نیز تجهیزاتش را اواخر اردیبهشت و اوایل خردادماه امسال در مسیر مستقر و عملیات مسیرسازی را آغاز کرد. هم‌اکنون از ۲ میلیون مترمکعب عملیات مسیرسازی، تنها ۱۵۰ هزار مترمکعب باقی‌ مانده که آن هم طی یک هفته آینده به اتمام می‌رسد، یعنی تقریباً تا یک هفته آینده کل مسیر را در عرض ۱۷ متر باز کردیم. 

علیپوری درباره اقدام‌هایی که سبب تسریع در روند این پروژه شده است، اظهار کرد: فولاد مبارکه تنها تولیدکننده اسلب برای ساخت لوله در کشور است و سفارش‌های همه متقاضیان در نوبت تولید این کارخانه قرار می‌گیرد که به‌طور معمول حداقل حدود ۶ ماه زمان می‌برد، اما با مذاکرات انجام‌شده با مدیران شرکت که به ارسال توصیه‌نامه از طرف شرکت ملی گاز ایران به فولاد مبارکه انجامید، این کارخانه، سفارش‌های پروژه را در اولویت قرار داد و در حداقل زمان ممکن، ۵۲ هزار تن اسلب برای این پروژه تولید کرد.

وی با بیان اینکه فرآِیند تبدیل اسلب به ورق لوله هم در سطح کشور تنها ازسوی شرکت اکسین خوزستان انجام می‌شود، تصریح کرد: در این پروژه ۵۲ هزار تن اسلب از اصفهان به اهواز حمل شد و آنجا هم یک توصیه‌نامه نوشتیم و درخواست کردیم به‌دلیل اضطراری بودن پروژه، تولید ورق‌های آن در اولویت گذاشته شود. شرکت اکسین نیز همکاری کرد و بلافاصله تولید ورق‌ها آغاز شد و به‌طور دقیق در میانه تابستان و با همه شرایط کمبود انرژی در کشور به لحاظ تولید برق و محدودیت‌های وزارت نیرو سرانجام ورق مورد نیاز هم تولید شد.

وی با بیان اینکه چند کارخانه تولید لوله در کشور وجود دارند تا پیمانکار بتواند در حداقل زمان لوله‌ها را تولید و به پروژه برساند، به‌ واگذاری توزیع ورق‌ بین چند شرکت اشاره کرد و گفت: لوله‌ها بلافاصله تولید و به‌کارگاه‌های پوشش منتقل و سپس از کارگاه پوشش هم به سمت پروژه ارسال شد. 

مجری طرح خطوط لوله هفتم و یازدهم سراسری گاز، همکاری تنگاتنگ بین ارکان پروژه را از عوامل موفقیت «احداث خط لوله گاز دوراهی دشتک - نهبندان» دانست و بیان کرد: بنا به ‌اضطراری بودن پروژه، افزون بر بهره‌گیری از مشاور  و پیمانکار توانمند، تلاش کردیم در لحظه لحظه پروژه، پیمانکار را به لحاظ تأمین منابع مالی و اجرا به‌صورت تمام‌قد حمایت کنیم و شانه به شانه این گروه مؤثر از همکاران، پروژه را رو به جلو هدایت کنیم.

علیپوری با بیان اینکه در مسیریابی به پیمانکار کمک کردیم که بتواند مسیر را نهایی کند، یادآور شد: در مناطقی که احتمال وجود معدن یا احداث کارخانه یا راه‌آهن و جاده وجود داشت و عبور از مسیر با مانع روبه‌رو شد با تمام قوا به میدان آمدیم و در نشست‌های مستمر با استانداری و اداره‌های استان، همه را به خط کردیم تا کاری را که به صلاح مصالح مردم است انجام بدهند.

کد خبر 633842

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =