عملیات اجرایی پروژه خط لوله گاز «دوراهی دشتک - نهبندان» آغاز شد

عملیات اجرایی پروژه خط لوله گاز «دوراهی دشتک - نهبندان» به‌منظور تکمیل رینگ شرقی شبکه گاز کشور و افزایش پایداری شبکه گاز خراسان جنوبی آغاز شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به استان خراسان جنوبی، این عملیات امروز (پنجشنبه، یکم تیرماه) با حضور مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و جمعی از مدیران ارشد استانی و صنعت گاز، در شهر نهبندان آغاز شد.

براساس این گزارش، شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران پس از بروز مشکلاتی در برخی شهرهای استان خراسان جنوبی به‌دلیل برودت شدید در زمستان سال ۱۴۰۱ و طبق دستور جواد اوجی، وزیر نفت مبنی بر حل مشکل افت فشار گاز در این استان، پروژه خط لوله انتقال گاز از دوراهی دشتک در شمال استان سیستان و بلوچستان به شهر نهبندان در جنوب استان خراسان جنوبی را تعریف کرد تا ضمن تکمیل رینگ شرقی شبکه انتقال گاز کشور، از تکرار مشکلات مشابه در فصل‌های سرد سال‌های آینده جلوگیری کند.

شبکه گاز استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی با احداث این خط لوله ۳۶ اینچی به‌طول ۱۷۶ کیلومتر با اعتبار ۳۷ هزار میلیارد ریال به‌یکدیگر متصل می‌شوند تا این دو استان بتوانند با یکدیگر تبادل گاز داشته باشند.

این پروژه از خط لوله زاهدان به زابل در دوراهی دشتک منشعب شده تا گاز را با فشار ۱۰۵۰ پوند بر اینچ مربع به جنوب خراسان جنوبی منتقل کند که با لحاظ کردن تمهیدهای بسیار ویژه، مشاور طراحی پایه به فوریت انتخاب و فرآیند طراحی پایه و تهیه اسناد مناقصه و مقدمه‌های تشریفات مناقصه آن در حداقل زمان ممکن انجام شد.

پیمانکار اجرایی هم در مدت زمانی حدود یک ماه و نیم از زمان ابلاغ پروژه به این طرح انتخاب شد که این امر در تشریفات مناقصه یک رکورد و اکنون در حال تجهیز کارگاه است.

فاز دوم این پروژه نیز در آینده نزدیک و به طول ۱۲۴ کیلومتر در دستور کار است تا خط لوله یادشده به شهر سربیشه در خراسان جنوبی برسد و رینگ گاز شرقی کشور کامل شود که با تکمیل آن، مردم استان خراسان جنوبی در زمان اوج مصرف گاز در فصل‌های سرد سال با افت فشار روبه‌رو نخواهند شد.

کد خبر 474488

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =