۲۴ آذر ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۵
  • کد خبر: 634508
گزیده‌های نفتی هفته

خبرهای مربوط به حضور وزیر نفت در کمیسیون‌های تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۳ و انرژی مجلس شورای اسلامی، برگزاری نشست مشترک وزیر نفت و رئیس کل دیوان محاسابت کشور و کاهش قیمت نفت را در گزیده‌های نفتی این هفته بخوانید.

حضور وزیر نفت در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه: جواد اوجی، وزیر نفت یکشنبه این هفته (۱۹ آذرماه) با حضور در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، گزارشی از حجم فروش نفت در ۸ ماه امسال ارائه کرد. رحیم زارع، سخنگوی این کمیسیون در این باره گفت: پیرو گزارش اعلام‌شده از سوی وزیر نفت، فروش نفت کشور رو به بهبود بوده و درآمدهای نفتی کشور واقعی‌تر شده است.

بررسی تازه‌ترین وضع تأمین سوخت زمستانی با حضور وزیر نفت در کمیسیون انرژی مجلس: اوجی همچنین دوشنبه (۲۰ آذرماه) با حضور در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره تازه‌ترین وضع تأمین سوخت زمستانی توضیحاتی به نمایندگان مجلس ارائه کرد.

مصطفی نخعی، سخنگوی این کمیسیون با بیان اینکه ذخیره‌سازی گاز به عدد بی‌سابقه‌ای در کشور رسیده است و نسبت به پارسال نیز ۳۶ درصد افزایش داشته است، اظهار کرد: باید این کار را یکی از اقدام‌های بسیار خوب وزارت نفت بدانیم.

حضور رئیس دیوان محاسبات کل کشور در وزارت نفت: سیداحمدرضا دستغیب، رئیس دیوان محاسبات کل کشور روز سه‌شنبه هفته جاری (۲۱ آذرماه) با حضور در وزارت نفت ابتدا از مرکز رصد شرکت ملی نفت ایران بازدید کرد و از نزدیک در جریان تولید نفت و گاز کشور قرار گرفت، سپس در نشست مشترک با وزیر نفت و معاونان وی شرکت کرد.

رئیس دیوان محاسبات کل کشور در حاشیه این نشست گفت: خوشبختانه وزارت نفت در موضوع شفافیت رابطه مالی نفت و دولت قدم‌های خوبی برداشته و البته در توسعه زیرساخت‌های صنعت نفت چه در بالادست و چه پایین‌دست نیز موفقیت‌های خوبی کسب کرده است.

آغاز تکمیل ۵۰ پروژه جدید همسو با افزایش تولید به ارزش ۴۷.۵ میلیارد دلار در صنعت نفت هم خبری بود که اوجی در این نشست مشترک با اعلام کرد.

حمایت عملی شرکت ملی نفت از گسترش ارتباط صنعت و دانشگاه: محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران چهارشنبه این هفته (۲۲ آذرماه) با حضور در دانشگاه صنعتی شریف ضمن تأکید بر حمایت جدی از گسترش ارتباط صنعت و دانشگاه و اشاره به اقدام‌های مهم دولت سیزدهم در این زمینه گفت: اقتصاد نفت و گاز باید دانش‌بنیان شود و در این مسیر شرکت ملی نفت ایران همکاری‌های علمی و فناورانه با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی را گسترش داده است. در حاشیه این حضور همچنین سامانه سطحی و مجموعه ابزار نمودارنگار تولید چاه‌های نفت و گاز در دانشگاه صنعتی شریف رونمایی شد.

سخنرانی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در نشست سالانه مجمع گاز روسیهمجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران امروز (جمعه، ۲۴ آذرماه) در این نشست که از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد، با تاکید بر اینکه ایران آماده همکاری‌ها برای تبادلات فناورانه و اقلام ساخته شده صنعت گاز ازسوی متخصصان ایرانی با کشورهای دوست به‌ویژه روسیه است، گفت: شبکه مبادلات گازی شمال و جنوب باید در اسرع وقت از روسیه تا جنوب خلیج فارس و جنوب آسیا طراحی و متصل شود تا ظرفیت‌های صادرات، واردات و تجارت گاز کشورها در این شبکه مبادلاتی هم‌پیوند محقق شده و از قفل شدن ظرفیت‌های صادراتی به بازارهای نوظهور جلوگیری شود.

زباله‌سوزی یکی از دلایل اصلی آلودگی هوای تهران: علی سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در آیین گرامیداشت روز جهانی خاک که در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج برگزار شد به موضوع آلودگی هوای پایتخت اشاره و اعلام کرد: در آلودگی هوای تهران ۱۵ تا ۲۰ درصد سهم زباله‌سوزی‌های جنوب تهران است که در این باره شهردار تهران را مکلف به مدیریت صحیح آن کرده‌ایم.

وی همچنین روز چهارشنبه (۲۲ آذرماه) در حاشیه نشست هیئت دولت با اشاره به اینکه نکته که بنزین یورو ۴ وضع خوبی دارد و بنزین یورو ۵ نیز در کلان‌شهرها توزیع می‌شود، افزود: به‌عنوان امین مردم اعلام می‌کنم که مازوت‌سوزی در هیچ‌یک از نیروگاه‌هایی که نزدیک کلان‌شهرها و مراکز جمعیتی قرار دارند انجام نمی‌شود.

پایین‌ترین قیمت نفت در ۶ ماه اخیر: قیمت نفت پس از کاهش بیش از سه درصدی و رسیدن به پایین‌ترین سطح ۶ ماه اخیر در معاملات روز سه‌شنبه در دادوستدهای روز چهارشنبه (۲۲ آذرماه) به‌دلیل نگرانی‌های مربوط به مازاد عرضه و در پی آن کاهش تقاضا، باز هم کاهش یافت و به ۷۷ دلار و ۲۳ سنت برای هر بشکه رسید.

دیگر اخبار: پیام تسلیت وزیر نفت در پی درگذشت ۵ تن از کارکنان در حادثه مرکز انتقال نفت برداسپی، معرفی نیازهای صنعت نفت و مستعدسازی نیروهای پژوهشی در همایش پتروتک، انجام تمهیدهای لازم برای جلوگیری از ناترازی گاز، شرکت ملی گاز دستگاه برتر اجرایی در همکاری‌های پژوهشی با دانشگاه‌ها، تداوم برنامه‌های دولت در حوزه مدیریت مصرف انرژی به‌ویژه سوخت، انتصاب مدیر جدید دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، توافق نهایی در کاپ ۲۸ بر سر کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی، اعلام نتایج نهایی آزمون استخدامی وزارت نفت و... از دیگر اخبار صنعت نفت در این هفته بودند.

کد خبر 634508

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =