۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۷
  • کد خبر: 305455
زیان غول‌های نفتی در ۳ ماه دوم ۲۰۲۰

ویروس کرونا چنان بحرانی به‌وجود آورده که غول‌های نفتی را برای سه ‌ماه دیگر در سال جاری میلادی متضرر کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، داده‌های مؤسسه رفینیتیو ایکون و گفته‌های تحلیلگران نشان داد محدودیت‌های اعمال‌شده برای مهار ویروس کرونا که سبب کاهش تقاضای سوخت، افت قیمت‌ها و پایین آمدن حاشیه‌های سود شده است، برای بزرگان نفت و گاز آمریکا و اروپا برای یک سه ماهه دیگر زیان به بار آورده است.

ضررهای پیش‌بینی‌شده برای بی‌پی، شورون، انی، اکسون موبیل، شل و توتال سبب سقوط قیمت نفت و گاز و تقاضا در چند دهه گذشته بی‌سابقه بوده است و هم‌اکنون شرکت‌های انرژی فعال در زمینه تولید، پالایش، تجارت و فروش سوخت را با بحران روبه‌رو کرده است.

در زمان رکود قیمت‌های پیشین، بازده شرکت‌های نفتی بزرگ با بهره‌برداری‌های پالایشی افزایش می‌یافت، زیرا حاشیه سود آنها از پایین بودن قیمت‌ها بالا می‌رفت و نوعی پوشش ریسک داخلی فراهم می‌شد.

اما در حالی که مسافرت، صنعت و تجارت به دلیل محدودیت‌های اعمال‌شده برای مهار ویروس کرونا متوقف شد، حاشیه سود فرآورده‌های نفتی مانند بنزین، گازوئیل و نفت سفید روند منفی به خود گرفت.

بخش‌های تجاری می‌توانند حتی در زمان رکود قیمت‌ها و با سوءاستفاده از حرکات متلاطم بازار، درآمد به دست آورد، واحد بازاریابی اکینور تنها بخش این شرکت بود که در سه ماه دوم امسال پیش از پرداخت مالیات با سوددهی روبه‌رو شد.

بی‌پی و شل هم‌اکنون چشم‌انداز بلندمدت قیمت نفت خود را پایین آورده‌اند.

کد خبر 305455

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =