ستاره خلیج‌فارس، نماد خودباوری و توسعه صنعت پالایش است

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس با تشریح اقدام‌های برجسته‌ یک‌ساله‌ این پالایشگاه به نقشه‌ راه درخشش ستاره خلیج‌فارس برای حضور پرقدرت در صنعت پالایش کشور پرداخت.

به گزارش شانا به نقل از پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس، محمدعلی دادور در این باره گفت: تحریم‌های ناعادلانه علیه کشور، صادرات فرآورده را با مشکل روبه‌رو کرده و در نوسان‌های شدید قیمت فروش و مقدار تقاضا نیز مؤثر بوده است، با این‌ حال برای ارزآوری همه تلاش خود را به کار گرفته‌ایم.

وی دستاوردهای صادراتی شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس را سبب کمرنگ‌تر جلوه دادن اثرات ناشی از تحریم‌ها دانست و افزود: با توجه به حجم تولید فرآورده راهبردی بنزین این پالایشگاه و عرضه آن ازسوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، کشور نه‌تنها از واردات این فرآورده بی‌نیاز شده و به خودکفایی رسیده، بلکه به بزرگ‌ترین صادرکننده بنزین در منطقه تبدیل شده و این موضوع کمک شایانی به کشور در دستیابی به اهداف صادراتی داشته است.

حضور درخشان در بازار بورس انرژی

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس به نقش‌آفرینی ویژه‌ این پالایشگاه در بازار بورس انرژی نیز اشاره کرد و گفت: پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به سبب مقیاس تولید و تنوع فرآورده، نقشی تعیین‌کننده در بازار دارد و در فصل پاییز تنها در یک عرضه، ۱۴۰ هزار متریک تن نفتای سبک عرضه شد و روزی تاریخی در بورس کشور رقم خورد.

دادور افزود: تا به‌ حال این حجم از فرآورده در رینگ داخلی به فروش نرسیده بود و امیدواریم همچنان با تلاش کارکنان خدوم و زحمتکش این پالایشگاه شاهد درخشش‌های بیشتر ستاره خلیج‌فارس در آسمان صنعت پالایشی کشور باشیم.

وی در تشریح اهمیت این عرضه‌ تاریخی عنوان کرد: این عرضه‌ با هدف عمل به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر ایجاد ارزش‌افزوده‌ بیشتر و جلوگیری از خام‌فروشی انجام شد زیرا نفتای سبک خوراک پتروشیمی‌های کشور است و می‌تواند به تأمین خوراک صنایع پایین‌دستی و ایجاد جهش تولید در کشور کمک کند.

بومی‌سازی قطعات حساس

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس در ادامه به موضوع بومی‌سازی قطعات حساس الکترونیکی پالایشگاه از جمله شیر برقی (Solenoid Valve)، ترانسمیتر دما، شیر با عملگر موتوری، تغییر کاربری بعضی از مخازن برای بهبود فرآیند ذخیره‌سازی، اصلاح سیستم‌های کنترلی و بهینه‌سازی و افزایش ظرفیت در روند تولید با صرف کمترین هزینه اشاره کرد و گفت: با همت جوانان این پالایشگاه توانستیم تا از هدررفت منابع مالی جلوگیری کنیم، همچنین وابستگی به محصولات خارجی را کاهش دهیم.

تلاش در راستای توسعه

دادور با اشاره به اجرای موفقیت‌آمیز مرحله‌ نخست طرح افزایش ظرفیت و رفع گلوگاه‌های فازهای سه‌گانه‌ این پالایشگاه، اظهار کرد: هم‌اکنون نیز اجرای پروژه‌های مختلف به‌منظور بهبود فرآیندها در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در جریان است که می‌توان به پروژه ایستگاه گاز شمالی، ایستگاه کال، گیت ورودی پالایشگاه، ﺳﺎﺧﺖ دو دﺳﺘﮕﺎه ﻣﺨﺰن ذخیره‌سازی یک‌میلیون بشکه‌ای و پروژه انبار مرکزی اشاره کرد.

صرفه‌جویی ارزی

وی در ادامه از اجرای خط انتقال ۲۶ اینچ از این پالایشگاه به انبار نفت شهید رجایی خبر داد و گفت: با لغو برون‌سپاری این پروژه و اعتماد به توان و دانش مهندسان و کارگران ابرپالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، ۸۵ میلیارد ریال صرفه‌جویی شد.

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌ها اصلاح طراحی و ساخت مبدل‌های درایر واحد بنزین‌سازی این پالایشگاه با استفاده از ضایعات را نیز نشان از توانایی شگرفت مهندسان ستاره خلیج‌فارس دانست و گفت: در این مورد نیز ۱۸ میلیارد صرفه‌جویی ارزی شد.

دستگاه برتر در حوزه پدافند غیرعامل

وی افزود: اهتمام و تلاش شبانه‌روزی همکاران گران‌قدرم سبب مصون‌سازی زیرساخت‌ها و مراکز ثقل بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان در برابر تهدیدات خصمانه دشمن در شرایط اضطرار شده و انتخاب به‌عنوان دستگاه برتر در حوزه پدافند غیرعامل نیز برجسته‌کننده‌ همین موضوع است.

کاهش نرخ ریسک پالایشگاه

دادور از کاهش نرخ ریسک پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس از ۱.۳۵ به ۱.۲ در روندی دوساله خبر داد و افزود: اگر با همین روند پیش برویم می‌توانیم تا سال ۱۴۰۱ به نرخ ریسک ۱.۱ برسیم که در نوع خود اقدامی سترگ است.

راه‌اندازی مرکز تخصصی مشاوره

وی در تشریح چرایی و چگونگی راه‌اندازی سامانه مشاوره تلفنی «۲۳۰۰» در این پالایشگاه گفت: این سامانه‌ پیشرو ویژه کارکنان و خانواده‌های آنان است و با مشاوره‌های تخصصی در زمینه‌های پزشکی، بهبود روابط کار و مددکاری اجتماعی و روان‌شناسی فردی، خانوادگی، ازدواج، تحصیلی، شغلی و... به ارائه‌ خدمات می‌پردازد.

تقویت ارتباط با مراکز علمی

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس بر ایجاد ارتباط مناسب بین این پالایشگاه و دانشگاه‌های معتبر کشور تأکید کرد و افزود: ارتباط تنگاتنگی با مراکزی مانند دانشگاه تهران، دانشگاه هرمزگان، اداره کل فنی و حرفه‌ای و همچنین بنیاد ملی نخبگان برقرار کردیم که این ارتباط در فرآیندهای آموزشی، پژوهشی و معرفی نخبگان بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

استمداد برای تسهیل ورود به بازار سرمایه

دادور در پایان کمک به حل بدهی‌های ارزی این پالایشگاه را سبب تسهیل در ورود ستاره خلیج‌فارس به بازار بورس دانست و تأکید کرد: با توجه به افزایش نرخ تسعیر ارز، میزان تسعیر وام مزبور به ریال چیزی حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود که اکنون با بانک مرکزی در حال مذاکره هستیم تا بتوانیم این تسهیلات را به‌صورت ریالی بازپرداخت کنیم. سازوکار ریالی شدن این وام‌های ارزی هنوز نهایی نشده است و همچنان پیگیر این موضوع هستیم.

کد خبر 313117

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =