درخشش دستاوردهای جهادگران پالایشگاه ستاره خلیج فارس در صنعت نفت

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس ضمن تشریح اقدام‌های برجسته‌ یک ساله این شرکت در دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی از درخشش دستاوردهای جهادگران ابرپالایشگاه میعانات گازی جهان به‌منظور پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها برای رونق تولید خبر داد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس، محمدعلی دادور ضمن گرامیداشت یاد و خاطره بنیان‌گذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و شهدای جلیل‌القدر ایران اسلامی با تبریک به مناسبت فرارسیدن بهار پیروزی انقلاب و دهه مبارک فجر، اظهار کرد: دهه مبارک فجر ایام‌الله است و مصداق بارز آیه شریفه «وَالْفَجْرِ وَلَیَالٍ عَشْرٍ» است، روزهایی که یادآور پایان استبداد و مداخله نظام سلطه در کشوری است که مردم آن در راه استقلال و آزادی با تلاش و جهاد فراگیر با وجود همه موانع و کارشکنی‌ها، تحقق عملی آن را به جهانیان اثبات کردند.

وی ادامه داد: بدخواهان نظام جمهوری اسلامی همچنان به شیوه‌های مختلف در پی ممانعت از تحقق اهداف نظام، بالندگی و پیشرفت کشور هستند و تحریم‌های اقتصادی ظالمانه نمونه بارزی از این بدخواهی‌ها از جانب نظام سلطه است.

مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس گفت: در این شرایط کارکنان شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس که همواره با مجاهدت و تلاش در پی استقلال و خودکفایی ایران اسلامی در تأمین فرآورده‌های راهبردی سبد سوخت کشور بوده‌اند به مانند گذشته با پشتکار و درک وظیفه خطیر خود در حفاظت از امنیت سبد انرژی کشور اقدام‌های سترگ دیگری را رقم زدند تا ایران اسلامی همچنان افزون بر خودکفایی در بازارهای صادراتی نیز بدرخشد.

درخشش در بازارهای شرق آسیا

دادور اعلام کرد: حفظ موقعیت راهبردی شرکت، رشد و گسترش فعالیت‌های صادراتی در سطح بازار رقابتی موجود با مذاکره و تقویت کانال‌های بازاریابی برای ورود به بازارهای شرق آسیا و ایجاد فرصت جذب مشتریان جدید، تأثیری بسزا در تسهیل روند ارزآوری به میهن اسلامی‌مان و به‌دنبال آن دستیابی به اهداف ارزشمند شرکت نفت ستاره خلیج فارس داشته است.

وی به نقش مؤثر ابرپالایشگاه میعانات گازی جهان در تعیین قیمت فرآورده‌های ویژه در رینگ بین‌الملل بورس انرژی اشاره و اضافه کرد: شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس به سبب مقیاس تولید و تنوع فرآورده، نقشی تعیین‌کننده در بازار دارد و در مدت اخیر به سبب حجم تولید، با توان و عملکرد خوب کارگروه ویژه قیمت‌گذاری فرآورده و به‌کارگیری از الگوریتم‌های نو جهانی برای پیش‌بینی قیمت‌ها، برنامه‌ریزی مدون و تحلیل و رصد بازار هدف، موفق به عرضه دو فرآورده ویژه در رینگ بین‌الملل این بازار انرژی شده است.

مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس تأکید کرد: این دستاورد را مدیون تلاش همه همکارانمان در پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس با هدف تقویت ورود به بازارهای بزرگ جهان، افزایش حاشیه سود فروش فرآورده‌های ایرانی در دوران تحریم‌های ظالمانه و استفاده از همه ظرفیت‌های صادراتی کشور هستیم که با وجود همه فشارهای جهانی، با حداکثر بهره‌گیری از توان، تخصص و تعهد خود توانسته‌اند به آن دست یابند.

اجرای موفقیت‌آمیز فاز دوم طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه

دادور اجرای موفقیت‌آمیز فاز دوم طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه را از جمله گام‌ها و دستاوردهای ارزشمند امسال برشمرد و افزود: استمرار تولید در این پالایشگاه و نیاز کشور به استحصال حداکثری گاز از میدان‌ مشترک پارس جنوبی، همچنین تأمین امنیت سبد سوخت، امری حیاتی در صنعت نفت کشور به‌شمار می‌رود که با تکیه بر توان فنی و کارگروهی جوانان متخصص ایرانی در بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان در سال ۱۴۰۰ رقم خورد.

وی با بیان اینکه در اجرای این پروژه کلیدی در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، طرحی مبتکرانه برای نخستین مرتبه در صنعت نفت کشور صورت گرفت، اظهار کرد: برای تعهد به استمرار عملیات تولید اجرای تعمیرات اساسی روی کوره‌های واحدهای تقطیر بدون از سرویس خارج شدن واحدهای عملیاتی برای پیشگیری از زیان‌های حاصل از توقف تولید نیز انجام شد.

حفظ سرمایه‌های ملی

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس از دیگر دستاوردهای این طرح عظیم به کاهش ضایعات و سوختن گازهای ارسال به مشعل‌ برای حفظ سرمایه‌های ملی اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح، ظرفیت پالایشی ستاره خلیج فارس به ۴۵۵ هزار بشکه در روز رسید که نسبت به طراحی اولیه افزایش ۹۵ هزار بشکه‌ای ظرفیت را شاهد هستیم و این دستاورد به افزایش بهره‌وری و سودآوری بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان منجر شده است.

اجرای پروژه‌ها با تکیه بر توان داخلی

دادور در ادامه بیان کرد: هم‌اکنون اجرای پروژه‌های مختلف برای بهبود فرآیندها در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در جریان است که می‌تواند به پشتیبانی از تولید و مانع‌زدایی در ذخیره‌سازی و انتقال فرآورده‌ کمک شایانی کند.

وی تصریح کرد: در اجرای پروژه‌ها هدف‌گذاری ما همسو با این اهداف بوده است که با تکیه‌ بر دانش بومی و القای خودباوری در تولیدکنندگان ایرانی با همکاری شرکت‌های توانمند داخلی و طرح‌های در دست اقدام را پیش‌بری کنیم.

رفع آسیب‌دیدگی خط لوله انتقال میعانات گازی

مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با بیان اینکه در بارندگی‌های هفته‌های گذشته در استان و ورود سیلاب به مسیر خط لوله انتقال میعانات گازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس با توجه به فشار وارده این خط دچار آسیب‌دیدگی شد، ابراز کرد: قرارگیری لوله‌ها در مسیر سیلاب، عملیات رفع آسیب‌دیدگی را با دشواری‌های فراوانی روبه‌رو کرده بود و متخصصان شرکت نفت ستاره خلیج فارس با اقدام‌های جهادی بی‌وقفه در چند شبانه‌روز عملیات اتصال این خط لوله را اجرایی کردند تا دریافت میعانات گازی از میدان مشترک پارس جنوبی از سرگیری شود.

دادور تأکید کرد: با وجود این شرایط عملیات تولید پالایشگاه ستاره خلیج فارس لحظه‌ای با وقفه روبه‌رو نشد و روزانه بالغ بر ۴۳ میلیون لیتر بنزین تولیدی خود را به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تحویل داد.

وی یکی از وظایف پالایشگاه ستاره خلیج فارس را برداشت صیانتی از میدان مشترک گازی پارس جنوبی برشمرد و تصریح کرد: در این مدت یک کشتی میعانات گازی را از مخازن این میدان‌ها بارگیری کردند و با هماهنگی و برنامه‌ریزی‌های انجام شده با مدیریت نظارت بر تولید و امور بین‌الملل وزارت نفت، برداشت میعانات گازی را در سطح مطلوب حفظ کردیم تا فشار گاز طبیعی در کشور با توجه به فصل زمستان و نیاز هم‌وطنان با افت روبه‌رو نشود.

توجه به توسعه پایدار

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس با بیان اینکه شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس هم‌راستا با اهداف عالی نظام همواره تلاش داشته است وظایف خود را به‌عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان در قبال جامعه به‌ویژه مردم هرمزگان ایفا کند، افزود: تلاش خود را در تحقق توسعه پایدار اجرایی کرده‌ایم و امیدواریم این اقدام‌ها به افزایش رضایت عمومی، بالا رفتن سرمایه‌های اجتماعی و کیفی‌سازی خدمات ارائه‌شده به مردم ایران و دریادلان هرمزگانی بینجامد.

ساخت منازل مسکونی مناطق زلزله‌زده

دادور در تشریح اقدام‌های این شرکت به‌منظور ایفای مسئولیت‌های اجتماعی عنوان کرد: پس از وقوع زلزله‌های مهیب اخیر در شهر فین، از ساعات اولیه وقوع زمین‌لرزه با هماهنگی و طبق نیازسنجی انجام‌شده از سوی ستاد مدیریت بحران استان هرمزگان امدادرسانی به ساکنان این مناطق را آغاز کردیم و با اعزام انواع ماشین‌آلات سبک، سنگین و راه‌سازی و ارائه خدمات امدادی و پشتیبانی به ساکنان نواحی زلزله‌زده پس از آواربرداری‌ها، ساخت ضرب‌الاجل واحدهای مسکونی در روستاهای گیشان غربی و زرتو را اجرایی کردیم که روند آن از پیشرفت قابل توجهی در این مدت برخوردار بوده است.

وی در تشریح دیگر اقدام‌ها در زمینه ایفای مسئولیت‌های اجتماعی اضافه کرد: ادامه ساخت بیمارستان ۲۶۴ تختخوابی نفت ستاره خلیج‌فارس، اهدای بیش از ۲۴۰ تخت بیمارستانی، ۱۰ تخت آی‌سی‌یو، ۱۰ دستگاه مانیتور علائم حیاتی بیمار، ۱۶ دستگاه ساکشن جراحی و دو دستگاه بلادگاز به شبکه درمان هرمزگان، راه‌اندازی بزرگ‌ترین مرکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در شهر بندرعباس، بازسازی و تجهیز درمانگاه فرهنگیان بندرعباس و کاهش بار مراجعات بر شبکه درمانی شهر بندرعباس با ایجاد مرکز تخصصی درمان پالایشگاه از جمله دیگر اقدام‌های مهم در این حوزه به‌شمار می‌رود.

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس ادامه داد: حمایت از برگزاری مرحله نهایی لیگ برتر والیبال ساحلی کشور در بندرعباس، حمایت از برگزاری سی‌وسومین جشنواره تئاتر هرمزگان، مشارکت در اجرای طرح پیک‌سایی شبکه برق بندرعباس، تأمین برق و آب موردنیاز آب‌شیرین‌کن یک میلیون مترمکعبی بندرعباس و ده‌ها اقدام دیگر نشان از جدیت شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس در ایجاد توسعه پایدار در جنوب کشور و نگاه ویژه به جوامع محلی است.

حفاظت از محیط‌ زیست

دادور شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس را پیشگام در حفظ محیط‌زیست خواند و افزود: یکی از مهم‌ترین سنجش‌هایی که صنایع نفتی در دوران اخیر در دستور کار خود دارند مدیریت سبز است. مدیریت سبز به مفهوم همگرایی مسئولیت‌های اقتصادی با مسئولیت‌های زیست‌محیطی است که این رویکرد در چند بعد قابل اندازه‌گیری و کنترل است.

وی ادامه داد: حوزه‌هایی مانند انرژی، آب، تجهیزات اداری، حمل‌ونقل، پسماند، مواد اولیه و... همواره در شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس پایش و بهینه‌سازی می‌شوند و با تکیه بر رویکرد مدیریت سبز با مصرف بهینه منابع و کاهش حداکثری آلودگی‌ها امسال نیز موفق به اخذ گواهی مدیریت سبز شدیم.

تمرکز کامل منابع مالی در استان هرمزگان

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس با بیان اینکه در حال حاضر ما با بسیاری از بانک‌های استان هرمزگان همکاری نزدیک و مراودات قابل توجهی داریم، اضافه کرد: این پالایشگاه با اتکا به توان نیروهای متخصص و مهندسان ماهر داخلی توانسته است افزون بر ایفای نقش عظیم خود در صادرات انواع فرآورده‌های نفتی، با تمرکز کامل منابع مالی خود در استان هرمزگان، الگوی بی‌نظیری برای دیگر صنایع فعال در استان باشد.

دادور با اشاره به انتقال پرونده مالیاتی شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس به استان هرمزگان از ابتدای سال ۱۴۰۰، اظهار کرد: شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس به‌عنوان بزرگ‌ترین بنگاه اقتصادی هرمزگان از ابتدای سال تاکنون بیش از ۸.۱۵ هزار میلیارد ریال مالیات و عوارض بر ارزش‌افزوده به مجموع وصولی‌های مالیاتی استان افزوده و عملاً به‌صورت غیرمستقیم منابع بسیاری را در اختیار توسعه و آبادانی استان قرار داده است.

کد خبر 452809

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =