یارانه ۷۵ درصدی دولت برای گازسوز کردن مسافربرهای شخصی و اینترنتی

معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: طرح تبدیل خودروهای مسافربر شخصی که با دوگانه‌سوز کردن تاکسی‌های اینترنتی از اسفند سال ۱۳۹۹ آغاز شده بود، اکنون برای خودروهای آژانس با اعطای یارانه دولتی به میزان ۷۵ درصد از هزینه مورد نیاز اجرا می‌شود.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، حمید قاسمی‌ ده‌چشمه‌ افزود: تاکنون بیش از ۳۵ هزار خودرو شخصی اعلامی از سوی وزارت کشور در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند. این کار در ادامه طرح ملی و مصوبه شورای اقتصاد برای تبدیل خودروهای عمومی به دوگانه‌سوز (بنزین _ سی‌ان‌جی) اجرا می‌شود، البته در بخش تبدیل خودروهای مسافربر شخصی دارای ظرفیت محدودی است.

وی با اشاره به اینکه اولویت برای ماشین‌های مسافربر شخصی پرمصرف است، افزود: فهرست این ماشین‌ها از جانب وزارت کشور به وزارت نفت اعلام شده و ماشین‌های اعلام‌شده می‌توانند از یارانه دولتی این طرح که حدود ۷۵ درصد از هزینه‌های تبدیل است، استفاده کنند.

معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: برای ماشین‌های شامل طرح، پیامک واجد شرایط بودن استفاده از این طرح ارسال می‌شود و مالکان این خودروها می‌توانند تنها با مراجعه به سایت GCR.NIOPDC.IR اقدام به ثبت‌نام و نوبت‌گیری در کارگاه‌های تبدیل کنند.

قاسمی با اشاره به اینکه از خردادماه سال ۹۹ و  ابتدای طرح تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار خودرو عمومی در این سایت ثبت‌نام کرده‌اند که حدود ۱۳۵ هزار خودرو واجد شرایط استفاده از تسهیلات طرح بوده‌اند، افزود: مالکان خودروها هرچه سریع‌تر برای ثبت‌نام در این سایت به آن مراجعه و نوبت خود را دریافت کنند.

وی با تأکید بر آمادگی ۲۸۰ کارگاه‌ مجاز گفت: این امکان وجود دارد تا در صورت نیاز تعداد این کارگاه‌ها نیز افزایش یابد، اما ظرفیت کافی برای تبدیل ماشین‌های ثبت‌نامی در کشور وجود دارد.

معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران زمان انتظار برای تبدیل را حدود دو هفته تا یک ماه برای خودروهای مسافربر شخصی اعلام کرد.

قاسمی افزود: تاکسی‌های اینترنتی، آژانس‌ها و مسافربرهای بین شهری و روستایی از طریق فهرستی که وزارت کشور به وزارت نفت ارائه کرده، تبدیل خواهند شد و احتمال دارد در آینده این فرصت برای دیگر مسافربرهای شخصی نیز بر اساس اولویت پرمصرف بودن فراهم شود.

وی همچنین با تأکید بر آمادگی زیرساخت‌ها در این سامانه برای دریافت اطلاعات و سرعت گرفتن کار ثبت‌نام، گفت: پیمانکاران طرح نیز هم‌زمان به اطلاعات پنل این سامانه دسترسی دارند و می‌توانند برای کارگاه‌ها و تأمین کالا و مباحث مالی برنامه‌ریزی کنند.

معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تأکید کرد: هم‌اکنون به‌طور میانگین روزانه ۲۳ میلیون مترمکعب گاز سی‌ان‌جی در کشور توزیع می‌شود که با توجه به زیرساخت‌های موجود امکان افزایش این رقم تا روزانه ۴۰ میلیون مترمکعب نیز وجود دارد.

بر اساس مصوبه شورای اقتصاد، طرح رایگان گازسوز کردن یک میلیون و ۴۶۰ هزار خودرو عمومی شامل ون، تاکسی و وانت‌بار از اواخر سال ۹۸ آغاز شده و تاکنون ۱۰۰ هزار خودرو دوگانه شده‌اند. اکنون نیز طرح گازسوز کردن خودروهای مسافربر آژانس و اینترنتی در حال اجراست و منابع مورد نیاز برای اجرای این طرح از محل صرفه‌جویی در مصرف سوخت مایع و جایگزینی آن با گاز تأمین می‌شود.

کد خبر 316163

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =