امضای ۵۰۰ میلیون دلار قرارداد جمع‌آوری گازهای مشعل در شرق کارون/ جزئیات قراردادهای چین و روسیه اطلاع‌رسانی می‌شود

وزیر نفت با اشاره به امضای بیش از ۵۰۰ میلیون دلار قرارداد برای جمع‌آوری گازهای مشعل در شرق کارون گفت: جزئیات قراردادهای که در مذاکرات با چین و روسیه به نتیجه رسید، در وقت مناسب اطلاع‌رسانی‌ می‌شود.

به گزارش خبرنگار شانا، جواد اوجی صبح امروز (۱۸ بهمن‌ماه) در حاشیه بازدید از پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست در جمع خبرنگاران گفت: خوشبختانه در بازدیدی که از غرفه شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه داشتم، شاهد توانمندی‌های بسیار شرکت‌های ایرانی بودم.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور ۹۰ میلیون تن و متنوع است، گفت: فعالان این حوزه در سال‌های اخیر به‌خوبی توانسته‌اند نیازهای تولیدکنندگان کشور را تأمین کنند.

درآمدزایی ۱۰ میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی تا پایان دی‌ماه

وزیر نفت به درآمدزایی ۱۰ میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی تا پایان دی‌ماه امسال اشاره کرد و گفت: ارز حاصل در سامانه نیما واریز شده است.

اوجی گفت: خوشبختانه صنعت پتروشیمی در بحث فناوری‌های دانش‌بنیان در کشور پیشتاز است و هم‌اکنون شاهد هستیم که بخش اعظمی از کاتالیست‌های مورد نیاز کشور بومی‌سازی شده است و تا پایان دولت سیزدهم در این زمینه در کشور خودکفا می‌شویم.

وی گفت: هم‌اکنون بر خلاف گذشته شرکت‌های هلدینگ پتروشیمی به‌صورت جمعی وارد حوزه‌ سرمایه‌گذاری شده‌اند و به‌زودی شاهد تحولی بزرگ در طرح‌های واقع در مناطق کم‌برخوردار کشور خواهیم بود.

وزیر نفت در پاسخ به خبرنگاران در زمینه خوراک پتروشیمی‌ها اظهار کرد: دولت سیزدهم عظم جدی در زمینه تأمین پایدار خوراک پتروشیمی‌ها دارد، هم‌اکنون به‌دلیل نبود سرمایه‌گذاری و کمبود خوراک، بخش قابل‌توجهی از ظرفیت پتروشیمی‌های کشور خالی مانده است، تلاش می‌کنیم با توسعه میدان‌های جدید گازی، جمع‌آوری گازهای مشعل و احداث پتروپالایشگاه‌ها دغدغه شرکت‌های پتروشیمی را کاهش دهیم.

اوجی گفت: به دلیل عدم سرمایه‌گذاری در بخش‌های بالادستی ما نتوانسته‌ایم برنامه تولید یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون متر مکعبی گاز را تحقق بخشیم و متأسفانه به این دلیل، در فصل سرما با کمبود خوراک روبه‌رو هستیم.

وی اظهار کرد: متأسفانه واگذاری‌های صورت گرفته در صنعت پتروشیمی با برنامه‌ریزی دقیق در سال‌های اخیر انجام نشده است؛ در دوره جدید ضمن غربالگری این طرح‌ها تلاش می‌کنیم توسعه و پیگیری این طرح‌ها را به افراد کاردان بسپاریم تا تکلیف این طرح‌های نیمه‌تمام مشخص شود.

وزیر نفت در مورد تبدیل وضعیت کارکنان ایثارگر پیمانکاری صنعت نفت نیز گفت: به‌زودی همه این افراد طبق بند دال بودجه سال ۱۴۰۰ تبدیل وضعیت خواهند شد.

تکلیف گازهای مشعل تا پایان دولت سیزدهم مشخص می‌شود

اوجی گفت: روز یکشنبه (۱۷ بهمن‌ماه) یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار قرار داد در صنعت نفت و گاز امضا شد که نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار آن مربوط به گازهای مشعل میدان‌های شرق کارون است، همچنین به‌زودی هلدینگ خلیج فارس قرارداد جمع‌آوری میدان‌های نفتی غرب کارون را امضا می‌کند؛ از این رو تا پایان این دولت تکلیف طرح‌های جمع‌آوری گازهای مشعل مشخص می‌شود.

وی با اشاره به امضای قرارداد میدان نفتی میدان مشترک سهراب به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار گفت: در دهه فجر امسال قراردادهایی در زمینه جمع‌آوری گازهای مشعل و نیز توسعه میدان‌های نفت و گاز را امضا خواهیم کرد.

وزیر نفت در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره مذاکراتی که با چین و روسیه انجام شده است، گفت: به وقت مناسب درباره قراردادهایی که با کشورهای چین و روسیه امضا شده است اطلاع‌رسانی می‌شود.

کد خبر 453054

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =