آغاز پروژه نوآورانه و فناورانه تولید لوله مغزی سیار برای عملیات درون‌چاهی

مدیر پروژه تولید بار اول کلاف لوله مغزی سیار در جهاد دانشگاهی تهران از آغاز پروژه نوآورانه و فناورانه تولید لوله مغزی سیار و فرآیند بومی‌سازی دانش فنی تولید آن در جهاد تهران خبر داد و گفت: استفاده از لوله مغزی سیار به جای دکل‌های حفاری به‌منظور انجام خدمات و تعمیرات به‌علت کوچک و سیار بودن این تجهیز، به‌کارگیری نیروی انسانی کمتر، سهولت در انجام عملیات روی چاه، قابلیت، راندمان و سرعت عمل بیشتری دارد.

به گزارش شانا به نقل از سازمان جهاد دانشگاهی تهران، سیدحمید هاشمی با بیان اینکه استفاده از این فناوری هزینه کمتر و منافع بیشتری برای صنعت نفت دارد، اظهار کرد: رشد سریع به‌کارگیری این فناوری در سال‌های اخیر و پیش‌بینی بازار رو به گسترش این محصول از یکسو، زمان انتظار طولانی برای دریافت سفارش‌های خریداری شده در حالت معمول به‌عنوان عاملی مشوق برای تولید داخلی آن بیان می‌شود. 

وی ادامه داد: وجود تحریم‌های ظالمانه علیه ایران سبب شد امکان خرید و دسترسی به کلاف لوله مغزی سیار که ابزاری پر مصرف در صنعت نفت است، با مشکل جدی روبه‌رو شود، از این‌ رو جهاد دانشگاهی وابستگی کشور به این محصول را از سال‌های قبل پیش‌بینی کرده بود و پیشنهاد بومی‌سازی دانش فنی تولید داخلی آن را به دولت ارائه کرد که خوشبختانه با حمایت‌های شرکت ملی نفت، معاونت علمی و تحقیقاتی ریاست جمهوری و مدیریت پشتیبانی ساخت و تأمین کالا مورد توجه و اقدام قرار گرفت و قرارداد تولید بار اول آن در کشور با جهاد دانشگاهی امضا شد.

مدیر پروژه تولید بار اول کلاف لوله مغزی سیار در جهاد دانشگاهی تهران ادامه داد: اگرچه فعالیت‌های تولید آن هنوز در مراحل آغازین است، پژوهش‌ها و ارزیابی‌های انجام‌شده از صنایع کشور آینده روشنی را برای این محصول تصویر می‌کند. این طرح با پشتیبانی و حمایت دستگاه‌های دولتی و همکاری صنایع بزرگ تولید فولاد و لوله‌سازی کشور، با اطمینان در جهاد دانشگاهی به‌عنوان زیست بوم نوآوری نخبگان ایران به موفقیت و خودکفایی منجر خواهد شد.

هاشمی ادامه داد: با به‌کارگیری دانشمندان و جوانان نخبه کشور، همکاری و هماهنگی با صنایع توانمند میهن، کسب موافقت و حمایت دولت و استفاده از تخصص و تجربیات ارزشمند شرکت ملی حفاری ایران و شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب این محصول الگوی همکاری نوآورنه‌ای را برای اجرا فراهم کرده‌ایم که می‌تواند زمینه تحقق و تولید بسیاری از طرح‌های فناورانه کلان مورد نیاز در ایران اسلامی باشیم.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح ۲۸ ماه طول خواهد کشید، افزود: بر اساس نقشه راه تدوین‌شده، پس از تولید نخستین نمونه‌ها و دریافت تأییدیه کیفیت از آزمون میدانی ازسوی واحدهای عملیاتی شرکت ملی نفت ایران، تولید انبوه این تجهیز توسط شرکت لوله‌ساز همکار آغاز می‌شود. 

مدیر پروژه تولید بار اول کلاف لوله مغزی سیار در جهاد دانشگاهی تهران اظهار امیدواری کرد که با تولید این لوله، افزون بر رفع نیاز شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های خصوصی فعال در این زمینه، امکان صادرات آن به کشورهای نفت‌خیز همسایه وجود داشته باشد، البته بر اساس توافق انجام‌شده این فناوری پس از تأیید عملکرد از سوی بهره‌برداران از طریق شرکت صنعتی لوله‌ساز تولید انبوه، تجاری و وارد بازار منطقه می‌شود.

هاشمی درباره مشکلات موجود بر سر راه تولید گفت: مشکلات و موانع در شرایط حاضر شامل فرآیندهای اداری و مقرراتی کشور است که تا حدی از سرعت مطلوب برخوردار نیست. همان‌طور که پیش از این بیان شد اثبات توانمندی جهاد دانشگاهی و پژوهشگران و فناوران ایرانی و سرانجام پذیرش پیشنهاد تولید این محصول به‌طور خاص در کشور هشت سال زمان برده است تا سرمایه‌گذار و پشتیبان، صنعت‌گران و مصرف‌کنندگان با جهاد دانشگاهی هم‌عقیده و هماهنگ شوند و مشارکت جدی کنند و این افزون بر از دست رفتن فرصت‌ها، هزینه‌های فراوانی را به طرف‌های این همکاری اعمال می‌کند.

وی اظهار کرد: در این مدت طولانی افزون بر از دست رفتن فرصت‌ها، باعث به‌ وجود آمدن محدودیت‌های بیشتر، ظهور رقبای منطقه‌ای، صرف هزینه‌های فراوانی برای طرف‌های این همکاری شده است.

مدیر پروژه تولید بار اول کلاف لوله مغزی سیار در جهاد دانشگاهی تهران افزود: ریسک‌پذیری پایین مشارکت‌کنندگان و انتقال همه هزینه‌ها و جریمه‌ها به جهاد دانشگاهی از دیگر مشکلات این قبیل طرح‌های بزرگ و نوآورانه است. اشتیاق به کارهای معمول و نداشتن علاقه به رویکردهای تازه و نوآورانه مانع اصلی آغاز و به سرانجام رسیدن این پروژه‌ها برای نجات کشور از وابستگی‌های تخصصی و فناورانه و مقابله با تحریم‌های ظالمانه است.

هاشمی تصریح کرد: این پروژه به‌صورت مطالعاتی از حدود سال ۱۳۹۳ در جهاد دانشگاهی تهران آغاز شد و پس از انجام پژوهش و کسب اطلاعات فنی، هم‌اکنون در مرحله تکمیل فناوری و تولید قرار دارد. 

کد خبر 459491

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =