ارزش ۳.۵ میلیارد دلاری سالانه فرآورده‌های تولیدی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی/ اختصاص ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه به طرح‌های مسئولیت اجتماعی استان بوشهر

وزیر نفت در آیین بهره‌برداری رسمی از فاز ۱۴ پارس جنوبی با اشاره به سرمایه‌گذاری ۲.۷ میلیارد دلاری در بخش خشکی این فاز، از ارزش ۳.۵ میلیارد دلاری محصولات تولیدی از خوراک این پالایشگاه خبر داد و گفت: در دو سفر رئیس جمهور در دولت سیزدهم به استان بوشهر، ۵ هزار میلیارد تومان بابت اجرای پروژه‌های مسئولیت اجتماعی این استان نفت و گازخیز اختصاص یافت.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به استان بوشهر، جواد اوجی امروز (پنجشنبه، ۱۱ اسفندماه) در آیین بهره‌برداری رسمی از فاز ۱۴ پارس جنوبی و چند طرح پتروشیمی در حضور سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری، اعلام کرد: توسعه این میدان از سال ۷۶ به برکت انقلاب اسلامی و خون شهدا آغاز شد، امروز به لطف پروردگار روزانه ۷۰۵ میلیون مترمکعب گاز (بیش از همسایه قطری) و ۷۵۰ تا  ۸۰۰ هزار بشکه میعانات گازی در روز از این میدان مشترک گازی برداشت می‌شود و ۳۷ سکوی دریایی وجود دارد که با توان متخصصان داخلی بنا شده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه امروز ۲۱ مجتمع پتروشیمی فعال در منطقه ویژه پارس داریم، تأکید کرد: خوراک همه مجتمع‌های پتروشیمی از میدان مشترک گازی پارس جنوبی تأمین می‌شود و سالانه نزدیک به ۳۹ میلیون تن محصول پتروشیمی از خوراک تأمین‌شده از میدان پارس جنوبی در کشور تولید می‌شود.

بهره‌برداری از بخش دریایی فاز ۱۱ پارس جنوبی تا ۲ ماه آینده

وزیر نفت تأکید کرد: امروز آخرین پالایشگاه پارس جنوبی به بهره‌برداری می‌رسد و قول می‌دهم ظرف یک تا دو ماه آینده، آخرین فاز پارس جنوبی در حوزه دریا (فاز ۱۱) که ۲۰ سال تنها قرارداد و کاغذ برای آن ردوبدل می‌شد، به همت صنعتگران و مردان این صنعت و توان متخصصان و مشاوران به بهره‌برداری برسد و پرونده سکوها و بهره‌برداری از پارس جنوبی بسته شود و پس از آن وارد مرحله فشارافزایی می‌شویم.

اوجی بیان کرد: تاکنون ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد مترمکعب گاز از میدان گازی پارس جنوبی برداشت شده که ارزش آن نزدیک به ۴۱۴ میلیارد دلار بوده است، در مناطق پارس جنوبی، کنگان و عسلویه نزدیک به ۱۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده، اما ارزش گاز طبیعی و فرآورده‌های گازی و پتروشیمی تا امروز ۴۱۴ میلیارد دلار بوده است که این رقم نشان از سودمندی سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز دارد.

وی در تشریح دستاوردهای اجرای طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: از جمله دستاوردهای این فاز که تنها در بخش خشکی آن ۲.۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده است، سالانه ۳.۵ میلیارد دلار ارزش فرآورده‌های تولیدی خواهد بود و با تکمیل این طرح روزانه بیش از ۵۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین به شبکه تزریق و نزدیک به ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی تولید می‌شود که ارزش هر بشکه آن بیش از نفت است.

وزیر نفت ادامه داد: با اجرای کامل این فاز سالانه یک میلیون تن اتان و یک میلیون تن ال‌پی‌جی تولید می‌شود که خوراک مجتمع‌های پتروشیمی‌ها خواهد بود، یعنی جدای از افزایش گاز طبیعی کشور، خوراک پتروشیمی‌ها نیز تأمین می‌شود.

اوجی تأکید کرد: امروز سه طرح دیگر شامل پتروشیمی گلایکول پارس، بلوک دوم نیروگاه بعثت و طرح ساخت ۹ مخزن ذخیره‌سازی متانول پتروشیمی عسلویه به برکت ایام شعبانیه بهره‌برداری می‌رسد که ارزش این طرح‌ها ۳ میلیارد دلار است.

استفاده ۷۰ درصدی صنایع نفت و گاز از توان داخلی‌ها

وی به استفاده ۷۰ درصدی از توان سازندگان داخلی در صنایع نفت و گاز اشاره و بیان کرد: برنامه‌های توسعه‌ای مطلوبی داریم و به نیروهای صنعت نفت افتخار می‌کنیم و امروز با اطمینان می‌گوییم که حتی یک نفر نیروی خارجی نداریم و همه کارها به همت متخصصان داخلی انجام می‌شود.

وزیر نفت افزود: امروز صنایع نفت و گاز کشور بیش از ۷۰ درصد از توان سازندگان داخلی استفاده می‌کند. استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان آغاز شده است، در آغاز به‌کار دولت سیزدهم ۱۵۰ شرکت طرف قرارداد بود، در حالی که امروز حدود ۵۵۰ شرکت دانش‌بنیان طرف قرارداد صنعت نفت ارزیابی شده و در بخش بالادست و پایین‌دست فعالیتشان را آغاز کرده‌اند.

تأمین مطلوب سوخت زمستانی در زمستان سرد امسال

اوجی همچنین با اشاره به تأمین مطلوب سوخت زمستانی در زمستان سرد ۱۴۰۱ گفت: برای تأمین گاز زمستان امسال از فاز ۱۴ پارس جنوبی بهره‌برداری کردیم، روزهایی داشتیم که ۲۱ استان منهای صفر درجه دما داشتند، اما به همت دولت و همکاران صنعت نفت، با اقدام‌های جهادی ناترازی ۲۴۰ میلیون مترمکعبی مدیریت شد و مشکل‌ساز نشد.

ثبت رقم بی‌سابقه تولید یک میلیارد مترمکعبی گاز در کشور

وی افزود: امسال بالاترین رقم تولید گاز با نزدیک به یک میلیارد مترمکعب گاز خام و بالاترین رقم فرآورش گازی در ۲۳ پالایشگاه گازی و بالاترین مقدار انتقال گاز نیز در کشور ثبت شد و با توجه به سرمای کم‌سابقه، با حمایت دولت و لطف صنعتگران مشکلی در تأمین گاز نیروگاه‌ها نداشتیم.

اختصاص ۵ هزار میلیارد تومان به حوزه مسئولیت اجتماعی در استان بوشهر

وزیر نفت در تشریح ارقام اختصاص‌یافته به طرح‌های مسئولیت اجتماعی از سوی صنعت نفت گفت: از نماینده ولی‌فقیه در استان و نمایندگان استان بابت حمایت و کمک‌هایشان در اجرای پروژه‌ها تشکر و قدردانی می‌کنم که امروز ۷۰ درصد گاز کشور از این میدان بهره‌برداری می‌شود که به لطف خدا و پشتیبانی این عزیزان بوده است.

اوجی تصریح کرد: نزدیک به ۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان کمک مسئولیت اجتماعی داشتیم که در سفر نخست یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان پروژه تعریف کردیم. با احتساب سفر دوم با ۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان، این عدد به بیش از ۵ هزار میلیارد تومان رسیده و افتخار می‌کنیم که بالاترین رقم تخصیص اعتبار به طرح‌های مسئولیت اجتماعی در ۱۷ ماه فعالیت دولت سیزدهم ثبت شده است.

اوجی تأکید کرد: وزارت نفت در طول هشت سال گذشته در دولت‌های پیشین، ۸ هزار میلیارد تومان در زمینه مسئولیت اجتماعی سرمایه‌گذاری کرده است، اما در همین یک سال و نیم گذشته از دولت سیزدهم، نزدیک به ۱۷ هزار میلیارد تومان پروژه مسئولیت اجتماعی در سراسر کشور تعریف شده که بیشتر در استان بوشهر به لحاظ نفت‌خیز و گازخیز بودن آن است.

موافقت رئیس‌جمهوری برای اجرای ماده ۱۰

وی همچنین از تصویب ماده ۱۰ قانون حقوق و دستمزد کارکنان صنعت نفت با موافقت رئیس‌جمهوری خبر داد و گفت: کارکنان صنعت نفت از سال ۹۲ یک خواسته داشتند که به‌حق بود به نام ماده ۱۰ که باید از رئیس‌جمهوری از این بابت تشکر ویژه کنم که خواسته همکاران ما از سال ۹۲ را که تبدیل به یک دغدغه شده بود، در شورای حقوق و دستمزد بررسی و برای اجرای ماده برای کارکنان صنعت نفت موافقت شد.

وزیر نفت افزود: در سال‌هایی که تحریم‌های به قول خودشان فلج‌کننده داشتیم، بالاترین سقف صادرات از سال ۹۷ تاکنون شکل گرفت و سرمایه‌گذاری در تمامی بخش‌ها صورت گرفته و امنیت انرژی نیز تأمین شده است و در تابستان و زمستان نگذاشتیم که مردم در تأمین امنیت انرژی دچار مشکل شوند و ایام عید نوروز را قول می‌دهیم که بدون مشکل سپری کنیم و بابت همه این تلاش‌ها، از همه همکاران خودم، پیمانکاران، مشاوران و نیروهای متخصص و فعالان عرصه صنعت نفت تشکر می‌کنم و خسته نباشید می‌گویم.

وی تأکید کرد: قول می‌دهیم که در بحث تأمین امنیت انرژی و تأمین منابع مالی و ارزی موردنیاز کشور، تمامی تلاش خود را در صنعت نفت به‌کار گیریم و با توجه به اتفاق‌های که در بازار ارز رخ داده و دسیسه دشمن بوده است، امیدواریم روز به روز به درآمدهای ارزی افزوده شود و سر دشمن به سنگ خواهد خورد.

کد خبر 469790

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =