افتتاح پالایشگاه فاز ۱۴ پارس ‌جنوبی نماد توانایی و غرور ایرانی است

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، افتتاح پالایشگاه فاز ۱۴ میدان مشترک پارس ‌جنوبی از سوی شرکت ملی نفت ایران را نماد توانایی و غرور ایرانی آن هم در شرایط تحریم و با وجود همه محدودیت‌ها خواند و گفت: افتتاح ایرانی‌ترین فاز پارس ‌جنوبی نماد اعتماد به نخبگان است.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، عبدالعلی رحیمی‌مظفری گفت: پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی با ظرفیت روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز شهری (متان)، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد، همچنین سالانه یک میلیون تن گاز مایع (ال‌پی‌جی) و یک میلیون تن اتان به‌منظور تأمین خوراک واحدهای پتروشیمی با توان و ظرفیت داخلی منتج به نتیجه شده است که بی‌شک نقشی بسزا در توسعه صنایع نفت و گاز کشور ایفا خواهد کرد.

وی حل چالش ناترازی گازی، افزایش صادرات محصولات گازی، صادرات دانش فنی و فناوری و رسیدن به خودکفایی را نمونه‌ای از دستاوردهای حاصل از افتتاح فاز ۱۴ پارس جنوبی برشمرد و ادامه داد: نکته حائز اهمیت دیگر سود سرمایه‌گذاری در این پروژه است، حجم سرمایه‌گذاری انجام‌شده در این پروژه ۲.۷ میلیارد دلار اعلام شده که بنا بر ارزیابی‌ها طی یک سال آینده بازگشت سرمایه محقق خواهد شد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: فاز ۱۴ پارس جنوبی را همچنین باید نماد توانایی و غرور ایرانی دانست که در شرایط تحریم و با وجود همه محدودیت‌ها به بهره‌برداری رسیده است، بی‌شک ادامه اجرای چنین پروژه‌هایی به مهارت‌افزایی متخصصان ایرانی کمک و آنها را آماده می‌کند که در خارج از مرزها نیز چنین پروژه‌هایی را اجرایی کنند.

اتکا به توانمندی ایرانی

رحیمی مظفری اتکا به توان داخلی را از دیگر شاخصه‌های ارزشمند اجرای پروژه فاز ۱۴ پارس جنوبی برشمرد و بیان کرد: شرکت ملی نفت ایران با حمایت و اعتماد به مجموعه شرکت‌ها و متخصصان داخلی نمایشی از توانمندی در حوزه تولید گاز را رقم زده که مصداق کامل تحقق شعار «ما می‌توانیم» است.

به گفته وی، افتتاح پالایشگاه فاز ۱۴ همچنین نشانگر بلوغ و تعالی پیمانکاران و سازندگان داخلی کشور به‌شمار می‌آید.

نماینده مجلس شورای اسلامی توانمندی‌های شرکت ملی نفت ایران در حوزه نفت و گاز را روزافزون و قابل‌توجه خواند و اضافه کرد: شرایط حال حاضر بیانگر این است که روزبه‌روز این توانمندی‌ها ارتقا می‌یابد و صنعت نفت، گاز و پتروشیمی با روندی رو به رشد مشغول به فعالیت خواهند بود.

نماد اعتماد به نخبگان

رحیمی‌مظفری افزود: نکته حائز اهمیت دیگر که افتتاح فاز ۱۴ به‌عنوان ایرانی‌ترین فاز پارس جنوبی به ما یادآوری می‌کند، این است که با اعتماد به نخبگان و سرمایه داخلی می‌توان چالش‌های موجود در کشور را رفع کرد؛ مسئله‌ای که اگر با جدیت و اهتمام در بخش‌های دیگر صنعتی دنبال شود، به‌طور قطع باعث رشد سرمایه‌گذاری و شکوفایی تولید در کشور خواهد شد.

بر اساس این گزارش، پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی آخرین مجتمع پالایشگاهی در حال توسعه پارس جنوبی است که مراحل ساخت و راه‌اندازی آن از سوی شرکت نفت و گاز پارس به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران از سوی مجموعه‌ای از پیمانکاران داخلی به‌رهبری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) انجام شده است.

فاز ۱۴ میدان مشترک گازی پارس جنوبی ایرانی‌ترین فاز در صنعت نفت است که توان بالای داخلی را نشان می‌دهد.

پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی صبح روز پنجشنبه، (۱۱ اسفندماه) با حضور سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری، جواد اوجی، وزیر نفت، محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و جمعی از مقام‌های کشوری و استان بوشهر، به‌طور رسمی به بهره‌برداری رسید.

این پالایشگاه سیزدهمین پالایشگاه میدان مشترک پارس جنوبی است و با تکمیل آن دیگر پالایشگاهی برای این میدان مشترک ساخته نخواهد شد، سکوهای این فاز پیش‌تر در موقعیت خود نصب شده بودند و چهار ردیف شیرین‌سازی گاز این پالایشگاه از سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ هم‌زمان با آغاز به‌کار دولت سیزدهم عملیاتی شدند.

کد خبر 470010

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =