فعالیت‌های تولید نفت کردستان عراق در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت

به‌دنبال تصمیم آنکارا برای توقف صادرات نفت با خط لوله کرکوک - جیهان، فعالیت‌های تولید نفت در مناطق عملیاتی اقلیم کردستان عراق به مخاطره افتاده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از تصمیم ترکیه برای توقف دریافت نفت با خط لوله کرکوک - جیهان به‌دلیل رأی قطعی دادگاه داوری مبنی بر لزوم مجوز دولت مرکزی عراق برای صادرات نفت منطقه کردنشین، فعالیت‌های تولید نفت در اقلیم کردستان عراق در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته و این شرایط شرکت‌های فعال در این منطقه را مجبور به انتقال نفت خام به سمت مخازن ذخیره‌سازی کرده، اما محدودیت ظرفیت ذخیره‌سازی، تولید را به مخاطره انداخته است.

عراق روز شنبه (پنجم فروردین‌ماه) مجبور به توقف حدود روزانه ۴۵۰ هزار بشکه نفت خام صادراتی میدان‌های نفتی استان کرکوک در شمال این کشور با خط لوله کرکوک - جیهان به پایانه جیهان ترکیه شد.

ترکیه پس از برنده شدن عراق در یک پرونده داوری، دریافت نفت خام میدان‌های استان کرکوک اقلیم کردستان عراق با خط لوله کرکوک - جیهان را متوقف کرد.

در رأی دادگاه آمده است که آنکارا با اجازه دادن به دولت منطقه‌ای کردستان عراق برای صادرات نفت میدان‌های استان شمالی کرکوک به پایانه جیهان بدون رضایت بغداد، توافقی مشترک را نقض کرده است.

فعالیت شرکت‌های نفتی فعال در منطقه کردنشین عراق در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است، زیرا  آنها منتظر نتیجه مذاکرات جاری بین آنکارا، بغداد و اقلیم کردستان عراق برای یافتن راهی به‌منظور از سرگیری صادرات نفت با خط لوله کرکوک - جیهان هستند.

شرکت انگلیسی «گلف کی‌استون پترولیوم» که بهره‌برداری روزانه ۵۵ هزار بشکه نفت خام از میدان شایکان در اقلیم کردستان عراق را به‌عهده دارد، روز دوشنبه (هفتم فروردین‌ماه) در بیانیه‌ای اعلام کرد: تأسیسات این شرکت ظرفیت ذخیره‌سازی برای تولید محدود طی روزهای آینده را دارد، اما پس از آن مجبور به توقف تولید خواهد بود.

شرکت‌های دی‌ان‌او نروژ و جنل انرژی ترکیه که در اقلیم کردستان عراق فعالیت دارند، هم‌اکنون نفت تولیدی را در مخازن ذخیره می‌کنند و تنها قادرند این کار را برای چند روز ادامه دهند.

این دو شرکت در میدان‌های «توکه» و «پشکبیر» که پارسال روزانه در مجموع ۱۰۷ هزار بشکه تولید داشتند، سهام دارند.

جنل انرژی همچنین در میدان‌های «طاق طاق» و «سرتا» به‌ترتیب با تولید روزانه ۴ هزار و ۵۰۰ بشکه و ۴ هزار و ۷۱۰ بشکه در سال گذشته میلادی، سهام دارد.

یک منبع مطلع از عملیات میدانی به رویترز گفت: برداشت روزانه حدود ۱۳۵ هزار بشکه نفت از میدان «خورملا» که از سوی گروه کردی کار (Kurdish group Kar) اداره می‌شود، ادامه دارد و به سمت مخازن ذخیره‌سازی می‌رود.

شرکت نفت «شماران» یکی دیگر از پیمانکاران تولید در اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: این شرکت با دیگر تولیدکنندگان نفت در اقلیم کردستان و مقام‌های دولت منطقه‌ای کردستان عراق ارتباط نزدیک خواهد داشت و شرایط را به‌دقت زیر نظر دارد.

کد خبر 470596

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =