بلوک بخار نیروگاه غرب کارون به بهره‌برداری رسمی رسید

بلوک بخار نیروگاه غرب کارون که روزانه ۱۶۰ مگاوات به ظرفیت تولید این تأسیسات می‌افزاید در سفر رئیس‌جمهوری به خوزستان به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به خوزستان، فاز بخار نیروگاه غرب کارون هم‌زمان با افزایش ظرفیت ۱۶۰ مگاواتی این نیروگاه روز جمعه (هشتم اردیبهشت‌ماه) در سفر سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری به این استان به بهره‌برداری رسمی رسید.

طرح احداث نیروگاه غرب کارون افزون بر استفاده حداکثری از توان سازندگان و پیمانکاران داخلی،‌ فرصت‌های شغلی تازه‌ای برای جوانان و نیروهای بومی این منطقه فراهم کرده است و در آستانه فصل تابستان، نقشی بهسزا درتأمین برق پایدار برای مردم خوزستان و تداوم تولید صنایع عمده آن خواهد داشت.

قرارداد این طرح از نوع BOO است که شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران از سوی شرکت ملی نفت ایران کارفرمای این طرح بود و شرکت مپنا به‌عنوان پیمانکار اجرای آن را به‌عهده داشت.

نیروگاه سیکل ترکیبی یادشده شامل دو واحد گازی به ظرفیت اسمی ۱۶۶ مگاوات و  یک واحد بخار به ظرفیت اسمی ۱۶۰ مگاوات در مجموع به ظرفیت اسمی ۴۹۲ مگاوات در شرایط استاندارد ساخته شده است.

برای اجرای این طرح ۳۲۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده است که بازپرداخت آن با تضمین ۲۰ ساله خرید برق از نیروگاه از سوی شرکت ملی نفت ایران انجام می‌شود.

هدف از تأسیس این نیروگاه،‌ برق‌رسانی به‌ میدان‌های نفتی حوزه غرب کارون بوده که افزون بر ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی، ‌پست‌های فشار قوی و خطوط انتقال برق نیز با همت متخصصان توانمند ایرانی احداث شده است. در این زمینه تاکنون دو پست ۴۰۰ کیلو ولت،‌ دو پست ۲۳۰ کیلو ولت و ۱۸۰ کیلومتر خطوط انتقال احداث شده و ۱۲۰ کیلومتر در حال اجراست.

با بهره‌برداری از نیروگاه غرب کارون،‌ افزون بر تأمین برق میدان‌های نفتی غرب کارون، در سه سال گذشته با تزریق برق مازاد به شبکه سراسری در فصل تابستان همکاری نزدیکی با وزارت نیرو برای تأمین برق استان خوزستان و شبکه سراسری برق کشور انجام شده است.

با اجرای این طرح ۶۶۰ فرصت مستقیم شغلی ایجاد شده است و شرکت‌های داخلی ۱۰۰ درصد تجهیزات این نیروگاه را تأمین کردند.

نیروگاه سیکل ترکیبی غرب کارون در استان خوزستان و ۲۷ کیلومتری جنوب اهواز واقع شده است.

کد خبر 471623

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =