ثبت اطلاعات مشمولان تازه تبدیل وضعیت ایثارگری در سامانه «ایثار»

مدیرکل آموزش، برنامه‌ریزی نیروی انسانی و تحول اداری وزارت نفت گفت: وزارت نفت که از سال گذشته، اجرای قانون تبدیل وضعیت ایثارگران را در دستور کار خود قرار داده، تمامی تلاش خود را برای تسریع در اجرای کامل قانون یادشده به‌کار گرفته است.

به گزارش شانا به نقل از معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت، پس از صدور کد مجوز استخدامی برای ۵۲۷۰ نفر از کارکنان قراردادی مشمول بند(و)، ۲۳۹۲۹ نفر از مشمولان بند «د» تبصره (۲۰) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ نیز در حال طی تشریفات استخدامی هستند و ثبت اطلاعات مشمولان جدید نیز در سامانه ایثار وزارت نفت در حال انجام است.

علی ستوده، مدیر کل آموزش، برنامه‌ریزی نیروی انسانی و تحول اداری وزارت نفت در گفت‌وگویی به بیان جزئیات آخرین اقدام‌های انجام شده در زمینه اجرای قانون تبدیل وضعیت ایثارگران پرداخته است که ماحصل این گفت‌وگو را می‌خوانید.

تبدیل وضعیت کارکنان قراردادی و پیمانکاری ایثارگر در چه مرحله‌ای قرار دارد و چه تعداد از مشمولان تاکنون تبدیل وضعیت شده‌اند؟

با توجه به ابلاغ تکالیف قانونی، تبدیل وضعیت مشمولین ماده (۲۱) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته است که بر آن اساس، حدود ۵۶۰۰ نفر از کارکنان قراردادی مدت‌موقت و مدت‌معین، مشمول بند (و) ماده (۴۴) قانون برنامه پنجم توسعه شناسایی شده و تاکنون درخصوص تعداد ۵۲۷۰ نفر کد مجوز استخدامی صادر شده است. همچنین، طبق قانون بند «د» تبصره (۲۰) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، تعداد ۲۳۹۲۹ نفر مشمول تبدیل وضعیت شدند که پس از تخصیص شماره مجوز و کد ردیف استخدامی، اکنون در حال طی تشریفات استخدام هستند. با عنایت به تمدید اجرای تکلیف بند «د» تبصره (۲۰) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ طی بند «و» تبصره (۲۰) بودجه سال ۱۴۰۱، ثبت اطلاعات مشمولان جدید در سامانه ایثار وزارت نفت در حال انجام است که پس از اتمام فرایند، درباره این دسته از افراد نیز تصویب خواهی و اختصاص شماره مجوز و کد ردیف استخدامی صورت خواهد پذیرفت.

نحوه تخصیص سمت سازمانی به مشمولان به چه صورت است؟ آیا مدرک تحصیلی دانشگاهی برای اختصاص سمت در نظر گرفته خواهد شد؟

مدل ایجاد سمت سازمانی بر اساس نوع و سطح مدارک تحصیلی مشمولان (مدارک متناسب با نیاز صنعت نفت) و همچنین ماهیت مشاغل تحت تصدی افراد (مهارتی، دانش‌پایه و دانش‌بنیان) طراحی شده است. با توجه به شیوه‌نامه مذکور، چگونگی ایجاد سمت سازمانی برای هر فرد مشمول مشخص و مراتب به شرکت‌های تابعه ابلاغ شده است. با عنایت به مراتب فوق، رشته‌های تحصیلی متناسب با نیاز صنعت نفت مورد پذیرش قرار گرفته و ملاک تخصیص سمت قرار خواهد گرفت. شایان ذکر است بر اساس شیوه‌نامه ابلاغی اداره کل تشکیلات، روش‌ها و تعالی سازمانی، تاکنون برای اکثر افراد مشمول سمت جدید ایجاد شده و فرآیند ایجاد سمت برای سایر افراد باقیمانده نیز در دست اقدام و پیگیری ویژه قرار دارد.

به‌منظور تسریع در اجرای قانون چه اقداماتی انجام شده و یا در حال اجراست؟

تسریع در تبدیل وضعیت این دسته از عزیزان از بدو اجرای قانون مورد نظر بوده است، به نحوی که با پیاده‌سازی فرایندهای فن‌آورانه همچون طراحی سامانه ایثار، عمده مشمولین قانون بند «د» تبصره (۲۰) قانون بودجه، ظرف مدت کمتر از دو ماه شناسایی و اطلاعات و مدارک آنها در سامانه ثبت و بر این اساس، امکان اقدامات بعدی میسر شد. نظر به اینکه مشمولین فوق پس از اختصاص کد مجوز استخدامی و معرفی به شرکت‌های محل خدمت، اکنون در حال طی تشریفات استخدام هستند، معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت به‌طور جدی پیگیر تبدیل وضعیت آنها بوده و با نظارت مستمر بر اقدامات، تبدیل وضعیت تک تک این دسته از افراد را تا حصول نتیجه نهایی مورد پایش قرار می‌دهد. علاوه بر نظارت عالیه، وزارت نفت با پشتیبانی همه‌جانبه و به‌عهده گرفتن مسئولیت استعلام سابقه حضور در جبهه و اصالت گواهی در تعامل با ستاد کل نیروهای مسلح و سایر مراجع صدور گواهی، در فرآیندهای اجرایی شرکت‌ها نیز مشارکت کرده تا با یاری خداوند، مطالبات مشمولان سریع‌تر محقق شود. همسو با این اقدام‌ها، اداره کل آموزش، برنامه‌ریزی نیروی انسانی و تحول اداری با تشکیل کارگروهی، پیگیری اخذ استعلامات ایثارگری به‌صورت مراجعه حضوری نمایندگان به یگان‌ها حتی در سطح استان‌ها را برنامه‌ریزی کرده و متعاقباً با برگزاری نشست مشترک با هیئت مرکزی گزینش و رؤسای امور ایثارگران شرکت‌های اصلی، جوانب موضوع و امکان کوتاه‌سازی فرآیندهای مرتبط را مورد بررسی قرار داده است که نتایج تصمیم‌ها برای اجرا به شرکت‌های اصلی ابلاغ شده است. در ضمن برگزاری نشست‌های پیاپی با رؤسای تامین نیروی انسانی شرکت‌های اصلی برای رفع هرگونه موانع احتمالی و حضور مستقیم در شرکت‌های تابع (حسب مورد) برای پایش وضع در دستور کار قرار دارد.

و سخن آخر با مشمولان...

خانواده‌های شهدا و ایثارگران سرمایه‌های انقلاب اسلامی هستند که تکریم این قشر و خدمت به این عزیزان در واقع به‌معنای خدمت به کشور و تحکیم ارزش‌های انقلاب است. با این نگرش، موضوع تبدیل وضعیت مشمولین با مدیریت جهادی و نهایت ظرفیت وزارت نفت و شرکت‌های تابع در دست اقدام بوده و بحمدالله گام‌های اساسی و مثبتی به این منظور برداشته شده است. ضمن قدردانی از همکاران مسئول در این حوزه، از مشمولان نیز دعوت می‌شود ضمن اطمینان به تلاش‌های بی‌وقفه مسئولان و همکاران، تا زمان حصول نتیجه صبر و شکیبایی پیشه کنند. بدیهی است پس از اتمام تشریفات استخدام، تاریخ استخدام بر اساس تاریخ تصویب قانون (۱۴۰۰/۱/۱) خواهد بود.

کد خبر 458511

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =