احداث نیروگاه‌های خورشیدی با رویکرد رفع ناترازی انرژی کشور و کاهش مصرف سوخت

برنامه جامع احداث ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی با رویکرد رفع ناترازی انرژی کشور و کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌های حرارتی در نشستی به ریاست معاون اول رئیس‌جمهوری نهایی شد تا برای تصویب در شورای اقتصاد مطرح شود.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهوری، محمد مخبر امروز (چهارشنبه، ۱۲ مهرماه) طی نشستی، ناترازی در بخش انرژی را یکی از چالش‌های مهم کشور خواند و تأکید کرد: با توجه به اهمیت ویژه موضوع محیط زیست و برای رفع این ناترازی‌ها و به‌منظور تأمین انرژی مورد نیاز کشور، باید به سمت توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر حرکت کنیم.

در این نشست که وزیران نفت، نیرو، امور اقتصاد و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی، نمایندگان دستگاه‌های مربوطه و رؤسای برخی از بانک‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز حضور داشتند، گزارشی از برنامه جامع احداث ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی ارائه و اعلام شد که پس از جمع‌بندی امروز و تصویب نهایی این طرح در شورای اقتصاد، قرار است ازسوی بخش غیردولتی و با سرمایه‌گذاری ۸.۳ میلیارد دلار در ۳ فاز اجرا شود.

در ادامه پس از بحث و تبادل نظر در خصوص راهکارهای تامین مالی اجرای این برنامه جامع، جزییات مشارکت در این طرح به تایید اعضا رسید.

مقرر شد ۸۰ درصد سرمایه‌گذاری برای اجرای این برنامه با بازپرداخت ۵ ساله توسط صندوق توسعه ملی انجام شود و وزارت نفت نیز از منابع حاصل از صرفه‌جویی در این طرح مشارکت کرده و همچنین سازمان برنامه و بودجه تامین مالی این طرح را در بودجه سالانه لحاظ کند.

کد خبر 631112

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =