تعیین سوابق مشمولان بند «د» ایثارگری کارکنان صنعت نفت در آینده‌ای نزدیک

معاون وزیر در امور توسعه مدیریت و سرمایه انسانی با بیان اینکه تعیین سابقه مشمولان بند «د» و «و» در سامانه ایثار انجام می‌شود، گفت: پس از بررسی‌ و صحت‌سنجی نتایج تعیین سابقه به‌صورت بخشنامه عملیاتی به شرکت‌ها ابلاغ و طی یکی دو ماه آینده این کار عملیاتی می‌شود.

مهدی علی‌مددی در گفت‌وگو با خبرنگار شانا، با بیان اینکه نمی‌توانیم برای ۲۹ هزار نفر مشمولی که تبدیل وضعیت شده‌اند بر اساس تجربه و دوره پیش تعیین سابقه کنیم، اظهار کرد: در صورت استفاده از روش قبلی، تعیین سابقه مشمولان مستلزم برگزاری نشست‌های متعدد در طول سال‌های متمادی بود، از این رو با طراحی و توسعه و افزودن قابلیت‌های جدید به سامانه ایثار در تلاشیم ۲۹ هزار نفر مشمول بند «د» و ۶ هزار و ۱۰۰ نفر مشمول بند «و» را در این سامانه تعیین سابقه کنیم.

وی افزود: الگوریتم سامانه ایثار به‌صورت متمرکز برای همه مشمولان تدوین شده و به تأیید متخصصان و مدیران توسعه منابع انسانی شرکت‌های اصلی رسیده است و  پس از بررسی‌ و صحت‌سنجی نتایج تعیین سابقه به‌صورت بخشنامه عملیاتی به شرکت‌ها ابلاغ و طی یکی دو ماه آینده این کار عملیاتی می‌شود.

معاون وزیر در امور توسعه مدیریت و سرمایه انسانی تصریح کرد: اطلاعات همه سوابق شغلی و تحصیلی مشمولان یادشده از طریق فرآیند ثبت سوابق در سامانه ایثار جمع‌آوری می‌شود.

به گزارش شانا، تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر وزارت نفت، در سال‌های اخیر همواره یکی از دغدغه‌های این کارکنان بوده است. پیش از این اجرا نشدن متن صریح قانون و اهمال درباره اجرای آن، نارضایتی‌هایی را رقم زده بود. دولت مردمی سیزدهم با رویکردی مسئله‌محور، برای حل این موضوع اقدام و از همه ظرفیت‌های خود برای گره‌گشایی در مسیر اجرای این قانون و انتفاع مشمولان استفاده کرد.

آغاز به‌کار دولت سیزدهم مصادف شد با هجمه‌ای از مطالبات انباشت‌شده مشمولان که با وجود ابلاغ قانون مربوطه در سال ۱۳۹۹، در دولت قبل اجرایی نشده بود. بر همین اساس فرآیند تبدیل وضعیت کارکنان قرارداد مدت موقت و مدت معین ایثارگر که در زمان برنامه پنجم توسعه دارای قرارداد مستقیم با این وزارتخانه بوده‌اند، با قید فوریت در برنامه اقدام قرار گرفت و پس از جمع‌آوری اطلاعات، صحت‌سنجی و استعلام مدارک ایثارگری از بنیاد شهید و امور ایثارگران و دیگر مراجع ذی‌صلاح و بعد از آن اختصاص سمت سازمانی مناسب، تبدیل وضعیت این دسته از افراد تکمیل شد، یا در مراحل پایانی است.

تبدیل وضعیت استخدامی فرزندان ایثارگر از دستاوردهای مهم دولت سیزدهم است که با اولویت ویژه در دستور کار ارکان اجرایی قرار گرفته است. با ابلاغ قانون بند «د» تبصره (۲۰) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور و تمدید آن طی بند «و» تبصره (۲۰) قانون بودجه سال ۱۴۰۱، تاکنون تعداد زیادی از این دسته از کارکنان مشمول استخدام/ تبدیل وضعیت شناسایی شدند که با موافقت وزیر نفت با استخدام این دسته از افراد، کد مجوز استخدامی برای این افراد در سیستم جامع نیروی انسانی صنعت نفت تعریف شد و اکنون استعلام گواهی ایثارگری، معرفی به گزینش و طب صنعتی، اخذ گواهی نداشتن سوءپیشینه کیفری و اختصاص و ایجاد سمت سازمانی به مشمولان در دست اقدام قرار دارد. به ‌محض پایان فرآیندهای مرتبط در رابطه با هر فرد، به قید فوریت حکم پیمانی/ استخدامی صادر می‌شود.

بخش منابع انسانی وزارت نفت و شرکت‌های تابع به‌طور قطع شنوای دغدغه‌های مشمولان هستند و با رصد تمامی فرآیندها و گلوگاه‌های کاری به‌منظور تسریع در اجرای قانون تلاش می‌کنند. بر همین اساس کارگروه‌های تخصصی و جلسه‌های متعدد هم‌اندیشی به‌منظور پایش مستمر تمامی فرآیندها، احصای موانع احتمالی، طراحی فرآیندهای نوین و پیگیری‌های ویژه تشکیل شد و با اجتناب از هرگونه اتلاف وقت، بسیاری از تشریفات استخدامی به موازات هم و با قید فوریت در دستور کار قرار گرفته است.

کد خبر 631707

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =