۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۲
  • کد خبر: 305762
افت ۸ درصدی تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۰

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۰، ۸ درصد کاهش خواهد یافت.

به گزارش پایگاه خبری اویل‌پرایس، صندوق بین‌المللی پول (IMF) در گزارشی جدید اعلام کرد که بحران ویروس کرونا سبب کاهش ۸ درصدی تقاضای جهانی نفت در سال جاری میلادی در مقایسه با سال گذشته خواهد شد.

صندوق بین‌المللی پول در گزارش خود با عنوان «عدم توازن جهانی و بحران کرونا» تصریح کرد: امسال، قیمت نفت ۴۱ درصد پایین‌تر از سال ۲۰۱۹ خواهد بود. 

براساس این گزارش، تأثیر مستقیم قیمت‌های پایین نفت بر توازن تجارت نفت در کشورهای مختلف متفاوت خواهد بود و این مسئله نشان‌دهنده سطح وابستگی آنها به صادرات و واردات نفت است.

برآوردهای این صندوق درباره کاهش تقاضای جهانی نفت در سال جاری میلادی همسو با سایر پیش‌بینی‌کنندگان مانند آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) و سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است.

ماه گذشته، آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش بازار نفت خود اعلام کرد که قرار است تقاضای جهانی نفت امسال ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد، اما این برآورد کمی خوش‌بینانه‌تر از برآورد ماه پیش از آن، مبنی بر افت روزانه ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه‌ای تقاضا بود.

این در حالی است که این آژانس تأکید کرد افزایش دوباره شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت‌های بیشتر برای مهار آن سبب می‌شود برآوردهای تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۰ قطعی نباشند.

اوپک، به نوبه خود، انتظار دارد سطح تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۰ به ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز برسد و در سال ۲۰۲۱، ۷ میلیون بشکه در روز به این سطح از تقاضا اضافه شود، این در حالی است که مقدار تقاضا همچنان از سال ۲۰۱۹ کمتر خواهد بود.

صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین برآورد خود اعلام کرد: سقوط قیمت نفت و کاهش تولید در پی همه‌گیری ویروس کرونا، برای صادرکنندگان نفت خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) مشکل‌زا خواهد بود و انتظار می‌رود درآمد نفت مجموع این کشورها در سال جاری میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۹، ۲۷۰ میلیارد دلار کاهش یابد.

کد خبر 305762

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =