اوپک برآورد کاهش تقاضا را ۴۰۰ هزار بشکه دیگر تعدیل کرد

تداوم چالش‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا سبب شد اوپک پیش‌بینی خود درباره تقاضا برای نفت خام را نسبت به برآورد پیشین کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، برآورد سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز دوشنبه (۲۴ شهریورماه) نشان داد که بحران ویروس کرونا سبب شده است افت تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۰ به مراتب شدیدتر از پیش‌بینی پیشین این سازمان باشد. براساس این برآورد، سرعت بهبود تقاضا در سال آینده نیز کندتر از برآورد پیشین این سازمان خواهد بود. این مسئله حمایت از بازار را برای این سازمان و متحدانش دشوارتر می‌کند.

اوپک در گزارش ماهانه خود پیش‌بینی کرد: تقاضای جهانی نفت امسال ۹ میلیون و ۴۶۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌یابد، در حالی که در برآورد ماه گذشته این رقم ۹ میلیون و ۶۰ هزار بشکه در روز اعلام شده بود.

محدودیت‌های مسافرتی و کاهش فعالیت‌های اقتصادی در پی بحران ویروس کرونا سبب شد قیمت نفت سقوط کند. با کاهش محدودیت‌های اعمال‌شده برای مهار ویروس کرونا در برخی کشورها، تقاضا کمی بهبود یافت، اما با افزایش دوباره شمار مبتلایان به کرونا در کنار افزایش عرضه نفت، قیمت نفت دوباره در حال کاهش است.

اوپک در چشم‌انداز ۲۰۲۱ خود تصریح کرد: با وجود اینکه ریسک موجود کاهشی است، اما همچنان بالاست، به‌ویژه ریسک‌های مرتبط با تعداد مبتلایان به ویروس کرونا و درمان‌های احتمالی آن همچنان زیاد است.

این سازمان بین‌المللی که دیروز 60 سالگی خود را جشن گرفت برآورد کرده که افزایش دورکاری و برگزاری نشست‌ها از طریق ویدیو کنفرانس سبب کند شدن روند بهبود مصرف سوخت‌ در بخش حمل‌ونقل و رسیدن آن به سطوح سال ۲۰۱۹ شده است.

این به آن معناست که تقاضا در سال آینده کندتر از آنچه انتظار می‌رفت بهبود خواهد یافت. اوپک مقدار افزایش مصرف در سال ۲۰۲۱ را ۶ میلیون و ۶۲۰ هزار بشکه در روز برآورد کرده که ۳۷۰ هزار بشکه در روز کمتر از پیش‌بینی ماه گذشته است.

ذخیره‌سازی نفت به دلیل سقوط تقاضا افزایش یافته است. اوپک اعلام کرد که ذخیره‌سازی نفت در کشورهای توسعه‌یافته در ماه ژوئیه ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته که ۲۶۰ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه بالاتر از سطح میانگین پنج سال اخیر است؛ رقمی که پیش از همه‌گیری ویروس کرونا سطح مطلوب اوپک بود.

نفت خام شاخص برنت برنت روز دوشنبه (۲۴ شهریورماه) کمتر از ۴۰ دلار برای هر بشکه معامله شد، این قیمت پایین‌تر از سطحی است که بسیاری از اعضای اوپک برای تعادل بودجه خود به آن نیاز دارند. قیمت‌ها تاکنون در این ماه ۱۵ درصد کاهش یافته‌اند.

کد خبر 307267

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =