۲۳ تیر ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۸
  • کد خبر: 475573
گزیده‌های نفتی هفته

اخبار مربوط به تازه‌ترین تصمیم‌ها و جزئیات سقف حقوق کارکنان صنعت نفت، محدود شدن کارت سوخت جایگاه‌ها، مخالفت کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه با ادغام صندوق بازنشستگی صنعت نفت و دیگر خبرها را در گزیده‌های نفتی این هفته بخوانید.

جواد اوجی، وزیر نفت روز چهارشنبه (۲۱ تیرماه) در حاشیه نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران از افزایش استفاده مردم از کارت هوشمند سوخت خودروهایشان از ۱۷ درصد به بیش از ۵۴ درصد خبر داد و تأکید کرد: کارت هوشمند سوخت جایگاه‌های عرضه برای مواقع اضطراری است. وی همچنین گفت: وزارت نفت در قانون بودجه ۱۴۰۲ موظف شده تا پایان شهریور امسال، همه خودروهای کشور از کارت سوخت خود استفاده کنند، بنابراین کارت سوخت جایگاه‌ها محدود شده، اما حذف نشده است.

از سقف حقوق کارکنان صنعت نفت چه خبر؟ مهدی علی‌مددی، معاون وزیر نفت در امور توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سه‌شنبه این هفته (۲۰ تیرماه) در نشست تخصصی برنامه راهبردی توسعه منابع انسانی صنعت نفت به آخرین تصمیم‌ها و جزئیات سقف حقوق کارکنان صنعت نفت اشاره و اظهار کرد: بر اساس تقسیم‌بندی انجام‌شده مشاغل اصلی و تخصصی و مشاغل پشتیبانی تخصصی و پشتیبانی عمومی و آیین‌نامه نظام‌های اداری و استخدامی کارکنان صنعت نفت در مشاغل صنعت نفت، برای هرکدام از مشاغل درصدی فراتر از سقف حقوق قانون بودجه تعیین شد.

برقراری صادرات گاز به عراق: محمدرضا جولایی، مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران این هفته با رد انتشار اخباری مبنی بر قطع صادرات گاز به عراق با بیان اینکه صادرات گاز ایران به عراق برقرار است، گفت: تجهیزات در بخش‌های تولید و انتقال گاز به‌دلیل گرمای بیش از حد هوا در مناطق جنوب و جنوب غرب کشور با اختلال عملکرد روبه‌رو شده‌اند که این موضوع انتقال گاز به شبکه گاز غرب کشور را متأثر کرده است.

تداوم توسعه دیپلماسی انرژی: جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نیز این هفته از ورود وزارت نفت به حوزه‌های جدید فراسرزمینی در صنعت پالایش نفت با ارائه پیشنهادهایی از سوی ایران به کشورهای حوزه آمریکای لاتین برای همکاری در توسعه زیرساخت‌های زنجیره توزیع فرآورده از انتقال تا ذخیره‌سازی خبر داد و گفت: در این زمینه بررسی‌های مطالعاتی انجام شده و در جریان دیدارهای اخیر دو طرف، پیشنهادهایی به طرف‌های مقابل ارائه شده است که نتایج آن در سفر متقابل این کشورها به ایران، اعلام و تبدیل به قرارداد خواهد شد.

خبر دیگر در حوزه پالایش و پخش اینکه کرامت ویس‌کرمی، معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی روز سه‌شنبه (۲۰ تیرماه) در نشست بررسی راهکارها و اقدام‌های مدیریت مصرف بنزین در کشور ‌که با حضور جمعی از مدیران شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت‌های خودروساز برگزار شد، از امضای یک توافق‌نامه چهارجانبه بین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، شرکت‌های خودروساز، سرمایه‌گذار و بانک عامل برای اسقاط و نوسازی خودروهای فرسوده به‌منظور مدیریت مصرف سوخت در آینده نزدیک خبر داد و اظهار کرد: به‌دنبال این هستیم با امضای این تفاهم‌نامه چهارجانبه بتوانیم شرایطی ایجاد کنیم که خودروهای فرسوده از رده خارج و خودروهای جدید جایگزین شود.

طرح پتروشیمی گچساران در آستانه بهره‌برداری: حسن نشان‌زاده مقدم، معاون برنامه‌ریزی و کسب‌وکار شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس دوشنبه هم این هفته در نشست خبری با اصحاب رسانه با تأکید بر اینکه آماده برگزاری جشن بهره‌برداری رسمی طرح پتروشیمی گچساران پس از ۱۹ سال هستیم، تصریح کرد: برنامه تولید پتروشیمی گچساران در ۶ ماه دوم امسال حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد ظرفیت تکلیف شده است که با این مقدار تولید برآورد می‌شود که حدود ۳۰۰ میلیون دلار فروش داشته باشد.

سفر رئیس‌جمهوری به ۳ کشور آفریقایی: سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری این هفته در سفر به سه کشور کنیا، اوگاندا و زیمبابوه به همکاری ایران با کشورهای آفریقایی در حوزه‌های مختلف به‌ویژه انرژی اشاره و اعلام کرد: تسهیل تأمین مواد اولیه و کالاهای اساسی با قیمت مناسب و امکان اجرای طرح کشت فراسرزمینی در این کشورها از اهداف این سفر بود که با موفقیت دنبال و توافق شد به شکل تهاتری و در ازای فروش محصولات و مواد پتروشیمی کالاهای اساسی مورد نیاز ایران از این کشورها وارد شود.

وی همچنین در این سفر از پیشنهاد همتای اوگاندایی خود درباره استفاده از تجربه‌های ایران برای فرآوری و ایجاد ارزش افزوده در بخش انرژی استقبال و بر آمادگی ایران در این زمینه تأکید کرد.

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه امروز ایران در حوزه‌های مواد پتروشیمی، کشاورزی، شیلات و در علم و فناوری دارای تجربه‌ها و دستاوردهای بسیار ارزشمندی است، گفت: ایران و کنیا می‌توانند در این زمینه‌ها با هم همکاری داشته باشند.

سیدکریم حسینی، عضو کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه نیز این در هفته جاری به آخرین تصمیم‌گیری‌ها درباره پیشنهادها و تصمیم‌های دولت برای صندوق‌های بازنشستگی و ایجاد تغییرها در این زمینه اشاره و تصریح کرد: این کمیسیون با ادغام صندوق‌هایی که هیچ‌گونه دریافتی از دولت ندارند مانند صندوق بازنشستگی صنعت نفت مخالف است و ادغام این صندوق‌ها صورت نمی‌گیرد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه هم این هفته در واکنش به مباحث مطرح‌شده درباره میدان مشترک آرش اظهار کرد: موضوع میدان مشترک آرش به همراه تحدید حدود دریایی، از مسائل مورد مذاکره ایران و کویت بوده است و آخرین دور مذاکرات حقوقی و فنی در این باره ۲۲ اسفندماه سال ۱۴۰۱ در تهران بین هیئت‌های ایرانی و کویتی در سطح مدیران ارشد وزارتخانه‌های خارجه دو طرف برگزار شد.

دیگر خبرها: سرمایه‌گذاری ۲.۵ میلیارد دلاری صندوق بازنشستگی نفت در پتروپالایشگاه دهلران، هدف‌گذاری منطقه ویژه پارس برای تکرار رتبه یک صادراتی کشور، پیام‌های جداگانه وزیر نفت به مناسبت‌های روز خانواده و بازنشستگان و روز حراست، حضور نمایندگان وزارت نفت در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت سوریه،  ثبت رکورد تازه سودآوری، فروش و درآمد عملیاتی در پتروشیمی پارس، افزایش ۲۳ درصدی تقاضای جهانی انرژی تا ۲۲ سال آینده و ... از دیگر اخبار صنعت نفت در این هفته بودند.

کد خبر 475573

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =