۱۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۹
  • کد خبر: 629972
گزیده‌های نفتی هفته

تأکید رهبر انقلاب بر رشد تولید نفت، اعلام آمادگی وزیر نفت ایران برای ساخت پالایشگاه نفت و صدور خدمات مهندسی به بورکینافاسو، بهره‌برداری از طرح توسعه میدان نفتی کبود، بهره‌برداری از پروژه استحصال بوتان در پالایشگاه دوم پارس جنوبی و امضای ۲ تفاهم‌نامه از مهم‌ترین اخبار صنعت نفت در هفته جاری بودند.

تأکید رهبر انقلاب بر رشد تولید با افزایش سرمایه‌گذاری در نفت: جواد اوجی، وزیر نفت در هفته‌ای که گذشت با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد آثار افزایش سرمایه‌گذاری در رشد تولید گفت: با افزایش سرمایه‌گذاری در طرح‌های نیمه‌تمام در دو سال اخیر ۴۰ درصد به توان تولید نفت کشور افزوده شده است.

وی با تأکید بر اینکه از ابتدای آغاز دولت سیزدهم افزایش سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنعت نفت یکی از بحث‌های کلیدی وزارت نفت بوده است، افزود: به همین دلیل از روز نخست طرح‌های این وزارتخانه اولویت‌بندی شد و طرح‌های جدیدی که در رشد اقتصادی مهم بودند، در دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در مورد آثار افزایش سرمایه‌گذاری در رشد تولید ادامه داد: با افزایش سرمایه‌گذاری در طرح‌های نیمه‌تمام در دو سال اخیر ۴۰ درصد به توان تولید نفت کشور افزوده شده است؛ روزی که کارم را در وزارت نفت آغاز کردم تولید عملیاتی نفت خام روزانه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه بود، اما امروز این رقم به روزانه ۳ میلیون و ۱۰۰ تا ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه رسیده است.

آمادگی ایران برای ساخت پالایشگاه نفت و صدور خدمات مهندسی به بورکینافاسو: وزیر نفت این هفته در دیدار و گفت‌وگو با اولویا روامبا، وزیر امور خارجه بورکینافاسو از آمادگی ایران برای ساخت پالایشگاه نفت و صدور خدمات مهندسی به بورکینافاسو خبر داد و گفت: ایران ظرفیت‌های بالایی در حوزه انرژی دارد و در نشست با وزیر خارجه بورکینافاسو مقرر شد پیرو تفاهم‌نامه‌ای که از پیش امضا شده است؛ با همکاری مهندسان و متخصصان دو کشور یک پالایشگاه ساخته و صادرات فرآورده‌های نفتی مختلف به این کشور آغاز شود.

نفت: بهره‌برداری از طرح توسعه میدان نفتی کبود در شهر اندیمشک از مهم‌ترین رویدادهای صنعت نفت در هفته جاری بود. علیرضا دانشی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در آیین بهره‌برداری از ۵ حلقه چاه میدان نفتی کبود گفت: مهم‌ترین نکته در دولت سیزدهم، اعتماد به توان داخلی است که نشان داد می‌توان با اتکا به این توان، تحریم‌ها را شکست داد.

محمدحسین متجلی، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس نیز در نشستی خبری با تشریح تازه‌ترین وضع پروژه‌های این شرکت از صرفه‌جویی ۸۰۰ میلیون دلاری در فاز ۱۱ میدان مشترک پارس جنوبی خبر داد.

محمدصادق جوکار، رئیس موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی هم در هفته جاری در گفت‌وگوی مشروح با خبرنگار شانا فرصت‌های پیش روی ایران با عضویت در بریکس را تشریح کرد.

گاز: بهره‌برداری از پروژه ۱۰۰ درصد ایرانی استحصال بوتان در پالایشگاه دوم پارس جنوبی، امضای یک قرارداد پروژه ساخت بار اول بین شرکت انتقال گاز ایران و یک شرکت دانش بنیان داخلی و بازدید مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از وضعیت خدمات‌رسانی این شرکت در مناطق مرزی محل تردد زوار اربعین حسینی از مهم‌ترین رویدادهای این صنعت در هفته جاری بودند.

پالایش و پخش: امضای تفاهم‌نامه شرکت پالایش نفت شیراز با شرکت اکسیرنوین فرآیند آسیا برای  کیفی‌سازی نفت‌کوره و سوخت‌رسانی به زوار اربعین از مهم‌ترین رویدادهای صنعت پالایش در هفته جاری بودند.

علی‌اکبر عرب‌عامری، مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و فرهاد احمدی، مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران نیز در دو گفت‌وگوی مشروح با خبرنگار شانا اقدام‌های انجام‌شده در حوزه بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و آخرین وضعیت پروژه‌های پالایشی صنعت نفت را تشریح کردند و از وصول نیمی از مطالبات شرکت‌های هواپیمایی در دولت سیزدهم همچنین راه‌اندازی یک هزار کیلومتر خط لوله در سال جاری خبر دادند.

پتروشیمی: امضای تفاهم‌نامه تأمین دانش فنی، اجرای طرح پتروالفین فن‌آوران با کنسرسیوم چینی و اعلام خبر حضور ۷۷۰ شرکت داخلی و خارجی در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست از سوی فرید دوستی، مدیر هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست از مهم‌ترین رویدادهای صنعت پتروشیمی در هفته جاری بود.

مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم در آیین امضای این تفاهم‌نامه از امکان ایجاد ۱۵۰ میلیارد دلار فرصت سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی در ۱۰ سال آینده خبر داد و گفت: امضای این تفاهم‌نامه با شرکت‌های زیرمجموعه تاپیکو آغاز توسعه همکاری‌های آتی صنعت پتروشیمی ایران با شرکت‌های چینی خواهد بود.

دولت و مجلس: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در هفته‌ای که گذشت در گفت‌وگوهای متعدد با خبرنگار شانا عملکرد دو ساله دولت سیزدهم در صنعت نفت را ارزیابی کردند.

مهرداد گودرزوند، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از روند مطلوب و موفقیت‌آمیز وزارت نفت در توسعه زیرساخت‌های نفت و گاز  خبر داد. مصطفی نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس به گشایش‌های مطلوب در فروش نفت طی ۲ سال اخیر اشاره کرد. هادی بیگی‌نژاد، نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس نیز از آغاز برداشت گاز فاز ۱۱ پارس جنوبی به‌عنوان دستاورد بزرگ دولت سیزدهم یاد کرد.

هفته دولت: گزارش‌های خبرنگاران شانا با عناوین «نقش بزرگ‌ترین میدان مشترک گازی جهان بر اقتصاد ایران»، «شرکت ملی گاز ایران و اقدام‌های ماندگار» و «توسعه زیرساخت‌های سوخت‌رسانی با گشایش ۱۱ جایگاه سوخت در سراسر کشور» این هفته به‌مناسبت هفته دولت منتشر شدند که پیشنهاد می‌شود خواندن آنها را از دست ندهید.

کد خبر 629972

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =